|  ورود به سايت  |  1397/03/04
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1389/12/21 نظرات: 0 نظر نمایش: 6944 مرتبه تعداد امتیاز: 28   (Article Rating)
دکتر باقرلاریجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران:سهم مردم در هزینه‌های سلامت بالاست

دکتر باقرلاریجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران:سهم مردم در هزینه‌های سلامت بالاست

ماهنامه مدیریت ارتباطات در یازدهمین شماره خود، به سراغ بخش «سلامت» رفته و در گفت‌وگو با دکتر باقرلاریجانی، رئیس شورای سیاست‌گذاری وزارت بهداشت و درمان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، دیدگاه‌های وی را در مورد موضوعات مختلف حوزه سلامت، جویا شده است. وی در مورد تاثیر تورم بر موضوع گفته: اگر بخواهم شرایط قبل از هدفمندسازی یارانه‌ها را بیان كنم، باید بگویم هم مطالعات داخل کشور ما و هم دنیا نشان می‌دهد که اصولاً قیمت دارو و تجهیزات پزشکی از متوسط تورم عمومی کشورها یک مقدار بیشتر است. شما با یک سیستمی روبه‌رو هستید که تکنولوژی‌های جدید و داروهای جدید آن جایگزین روش‌های قبلی می‌شوند و بعضی از آنها مخصوصاً در بدو ورود، هزینه‌های خیلی بالایی دارند و وقتی هم هزینه‌های شان پایین می‌آید، ممکن است دیگر آن ارزش اولیه را نداشته باشد و داروی جدیدی آمده باشد.

متن کامل مصاحبه

دکتر لاریجانی در پاسخ به این پرسش که هدفمند کردن یارانه‌ها چه تأثیری در حوزه سلامت دارد؟ افزوده: هدفمند سازی یارانه‌ها یك بحث مهم و استراتژیک است که محاسن و چالش‌های خودش را دارد. یکی از ثمرات کوتاه مدتش این است که مردم بیشتردراستفاده از خدمات رعایت می‌کنند. این فضا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هم مهم است و می‌توانیم به خدمات پشتیبانی توجه کنیم. از نظر تأثیر و تأثر، بیمارستان‌ها جاهایی هستند که همواره بیمار در آنها هست. بیمار هم در شرایطی است که باید مراقبت خاصی از او بشود، مثلاً در اتاقی که بیمار هست نمی‌توان چراغ‌ها را خاموش کرد یا برخی از خدمات گرمایش و سرمایش را نمی‌توان مثل خانه‌ها تنظیم کرد. در خانه، اگر کسی سردش شد می‌تواند لباس زیاد بپوشد اما در بیمارستان‌ها به این آسانی نیست. برای معاینه و یا خون‌گیری شرایط خاصی وجود دارد.... از طرفی ما خیلی از خدماتمان برای روز مبادا است، مثلاً اورژانس‌های ما باید سرپا باشند، ولو مریضی هم نداشته باشند. مثل آتش‌نشانی كه وقتی حادثه‌ای پیش می‌آید باید آماده باشد. سیستم ما باید به روز باشد، برای این که ممکن است پدیدهای فراگیر(اپیدمی) در کشور رخ بدهد و ما باید بتوانیم با آن مقابله کنیم. نتیجه این که در یک زمان که مردم ممکن است چالش‌هایی داشته باشند در تامین زندگی و حوزه‌های دیگر، باید به بحث حمایت از حوزه سلامت توجه ویژه کنیم. در مجلس بحث شده که 10درصد منابع هدفمندسازی یارانه‌ها به حوزه سلامت داده شود و باید تلاش کرد كه این حمایت گسترش پیدا کند و بتواند به سمتی برود که مردم درد و رنجی برای تأمین خدمات درمانی شان احساس نکنند. این جهت‌گیری کمک می‌کند که طرح هدفمندسازی یارانه‌ها هم به اهدافش برسد.

خبرنگار ماهنامه مدیریت ارتباطات از وی پرسیده: سهم مردم در هزینه‌های سلامت بسیار بالاست و اهداف قانون برنامه چهارم در این زمینه تحقق پیدا نکرده است. آیا با تمهیداتی که در پیش گرفته شده شما می‌توانید این امیدواری را بدهید که سهم مردم در برنامه پنجم به نحو قابل قبولی کاهش پیدا کند؟ لاریجانی پاسخ داده: ما برای هر خدمت هزینه‌ای داریم یا باید دولت بدهد یا مردم. دولت که می‌گویم منظورم از طریق یارانه یا نظام بیمه‌ای است. وزارت بهداشت دراین زمینه مطالعه کرده و نشان داده که سهم مردم در هزینه‌ها بالا رفته است. یکی از دلایلش هزینه‌هایی است که برخی از خدمات ویژه مثل بیماران سرطانی به وجود می‌آورد. مثلاًدرمان برخی سرطانهای خاص در یک شرایط و دوره، 30 تا 35 میلیون تومان هزینه دارد وممکن است برخی افراد طبقه متوسط را هم به سمت فقر ببرد. در برنامه پنجم پیش بینی شده که توجه کنیم هزینه‌ها افزایش پیدا نکند و در مجموع تمهیداتی اندیشیده شده كه سهم مردم درتامین هزینه‌های سلامت كاهش یابد.
در این گفت‌وگو لاریجانی به سؤوالاتی پیرامون وضعیت تولید دانش در حوزه سلامت، تغییر الگوهای بیماری، لزوم تغییر رویکرد در مورد بیماری‌هایی مثل دیابت، فشار خون و هایپرلیپیدمی، ماجرای ادغام دانشگاه تهران، نحوه ارتباط دانشگاه‌ها با وزارت بهداشت، ممنوعیت فعالیت همزمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی یا ممنوعیت كار همزمان پزشكی برای شاغلین ستادهای وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه در قانون برنامه پنجم، برنامه‌های در دست انجام برای جلوگیری از کاهش انگیزه كادر درمانی و تأمین رضایت مردم، چالش پرداخت‌ بیمه‌ها و... نیز پاسخ داده است.
برای دریافت یازدهمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات با دفتر این ماهنامه به شماره 88931913 تماس بگیرید.
کد: 113
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • دکتر باقرلاریجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران:سهم مردم در هزینه‌های سلامت بالاست
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH