|  ورود به سايت  |  1397/10/30
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1390/04/04 نظرات: 0 نظر نمایش: 7594 مرتبه تعداد امتیاز: 36   (Article Rating)
معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح:قوانین مربوط به ماهواره باید اصلاح شوند

 معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح:قوانین مربوط به ماهواره باید اصلاح شوند

ماهنامه مدیریت ارتباطات در شماره چهاردهم خود که هم‌اکنون بر روی کیوسک‌های مطبوعاتی موجود است، گفت‌وگویی را با سردار سید مسعود جزایری، معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح انجام داده است. 

متن کامل مصاحبه

جزایری در این گفت‌وگو از جنگ نرم به عنوان مهم‌ترین ابزار هجمه علیه جمهوری اسلامی ایران نام برد و جریانات اخیر داخلی کشور از جمله جريان‌های انحرافي و فتنه‌ را از مصادیق جنگ نرم عنوان کرد.

مهم‌ترین محورهای گفت‌وگوی ماهنامه مدیریت ارتباطات با سردار جزایری عبارتند از: تحلیل سیاسی شکل‌گیری جریان دوم خرداد و جبهه اصولگرایی، گروه‌بندی‌های سیاسی انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، دلایل شکست انقلاب مخملی در ایران، نقش‌های احزاب و گروه‌های مختلف مانند کارگزاران، اعتماد ملی، جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، نهضت آزادی و... در جریان انتخابات و پس از آن، شکل‌گیری جریان انحرافی و تأکید آنها بر تغییر شکل حکومت در ایران، نوع نگاه به رئیس‌جمهور در برخورد با جریان انحرافی، قوانین ماهواره و فیلترینگ، دلایل ریزش‌ها و رویش‌ها، سیاستگذاری‌های فرهنگی، ارائه طرح آشتی ملی از سوی محمد خاتمی، تحریم شخصیت‌های نظامی و سیاسی ایران و....

« رهبری، مردم و سپاه و بسیج» علت شکست کودتای مخملی در ایران

سردار جزایری در بخش از این گفت‌وگو در تشریح دلایل شکست «فتنه پس از انتخابات» گفت: نماز جمعه روز 29 خرداد 90 که توسط مقام معظم رهبری اقامه شد، در تاریخ بی‌نظیر بود. این نماز پس از اقدامات تفرقه‌افکنانه موسوی و طرفدارانش و رسانه‌های بیگانه اقدامی به واقع وحدت‌بخش بود. حضور بی‌سابقه چند میلیونی مردم تهران خدشه‌های وارد شده به مناسبات برخی از مردم با نظام را ترمیم کرد و با این نماز، نظام از بعد مردمی به یکپارچگی رسید و مسائل اصلی حل و فصل شد. فرمایشات روشنگرانه مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه موجب باز شدن چشم مردم بر روی فتنه‌ای شد که دشمن با استفاده از عناصر داخلی به آن دامن زده بود. پس از این نماز وحدت‌بخش هنوز خواص و نخبگانی بودند که از خود سرسختی نشان می‌دادند و به درستی نمی‌توانستند وقایع اتفاق افتاده را تحلیل کنند. آنها در فضایی گرفتار شده بودند که تبلیغات موسوی و عقبه او یعنی سیستم‌های رسانه‌ای و امنیتی بیگانه فراهم کرده بود و به درستی نمی‌توانستند وقایع اتفاق افتاده را تحلیل کنند. این گروه از خواص و نخبگان کار را به آن جا رساندند که در موضع‌گیری و سخن گفتن، ‌مواضع دشمن را داشتند و سخن طرف مقابل را بر زبان جاری می‌کردند. ‌ناتوانی بخشی از خواص در شناخت جبهه خودی و جبهه دشمن کار به آن‌جا رساند که مقام معظم رهبری فرمودند: «برخی از خواص مردود شدند.»

وی در تحلیل خود از دلایل مردودی خواص گفت: علت مردودی برخی از خواص در کلام و مواضع‌شان بود و برخی دیگر درعدم موضع و سکوتشان. شاید چیزی که دوست و دشمن علت آن را جست‌وجو می‌کردند، شکست «کودتای مخملی» در ایران بود. در مقایسه کودتای مخملی سایر کشورها با ایران معلوم می‌شود که فشار و هجمه کودتاگران در «کودتای مخملی» ایران بیش از سایر کشورها بود. با این حال این کودتا در دیگر کشورها و حداقل در بیشتر آنها پیروز شد اما در ایران با شکست مواجه شد که علت را باید در چند عامل جست‌وجو کرد: رهبری، مردم و سپاه و بسیج.

خاتمی صلاحیت ارائه طرح آشتی ملی را ندارد

جزایری در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ماهنامه مدیریت ارتباطات، به این پرسش که «اخیراً آقای خاتمی طرح آشتی ملی را پیشنهاد کرده‌اند. شما چه نظری دارید؟»، اینگونه پاسخ داد: «کسانی که فتنه بزرگ 88 را راهبری کردند و تا همین امروز هم مستقیم یا غیرمستقیم، آشکار یا غیرآشکار در این جهت حرکت می‌کنند، صلاحیت ارائه طرح‌هایی از این قبیل را ندارند».

جريان‌های انحرافي و فتنه‌ از مصادیق جنگ نرم هستند

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح در بخشی از این گفت‌وگو در تعریف خود از جنگ نرم گفت: در جنگ نرم دشمن تلاش می‌کند با نفوذ و یارگیری در سطوح و اقشار مختلف مسؤولان، خواص، دانشگاهیان، هنرمندان، خبرنگاران و حمایت عوامل خارجی ضمن هویت‌زدایی، باور و افکار غربی را به جامعه ایرانی تزریق کند و با ایجاد هسته‌های انسانی و اجتماعی و حاکمیت عوامل وابسته و با مدیریت بر آنها همانطور که اشاره کردم نافرمانی‌های مدنی را سامان داده، جنگ نرم را پیش برد.

وی در پاسخ به این سؤال که «یعنی مشخصاً جريان‌های انحرافي و فتنه‌ را از مصادیق جنگ نرم می‌دانید؟»، اظهار داشت: بله. انقلاب اسلامی به عنوان یک پدیده جدید در عصر حاضر و پدیده‌ای مبتنی بر آمیزه‌های دینی و اسلامی قصد دارد حرکتی دائمی و مستمر داشته باشد و از همین ناحیه مواجه با برخورد و دشمنی است، یعنی ریشه‌ همه‌ دشمنی‌ها به فنداسیون اصلی این نظام برمی‌گردد که همان آمیزه‌های دینی است. در واقع نظام جمهوری اسلامی می‌خواهد یک جریان فکری و اندیشه‌ای اسلامی را در قالب حکومت پیاده کند. خب، کسانی که تفکرات مادی و آموزه‌های لیبرالی دارند یا دموکراسی لیبرالی را ترویج می‌کنند، از مخالفان جدی این نظام هستند. ریشه اینها در ابرسرمایه‌داری‌ها و امپراطوری‌های سرمایه‌داری‌های جهانی است که در واقع در هاله‌ای از امپریالیسم و صهیونیسم در هم آمیخته شده است. این دو جبهه و این دو جناح مقابل هم هستند. حالا در طول زمان و در طول این سه دهه، این تقابل به اشکال مختلف خود را نشان داده؛ یک موقع در قالب جریانات لیبرالی اوایل انقلاب، یک موقع در قامت رئیس‌جمهور بنی‌صدر، یک موقعی شکل گروهک‌های کمونیستی و التقاطی و منافقین را به خود می‌گیرد و یک موقع در قالب جریانات موسوم به دوم خرداد و اصلاح‌طلب ظهور و بروز پیدا می‌کند که به اصطلاح، شکل تندش به صورت فتنه 88 آشکار می‌شود و یک موقع به شکل جریان انحرافی نمود می‌یابد.

جریان انحرافی تقابل جدی با ولایت فقیه دارد

جزایری در مورد جریان انحرافی اضافه کرد: جریان انحرافی که اخیراً آثار و نشانه‌های آن در سطح جامعه عیان شده است، سعی دارد نظرات خود را نسبت به عقاید اصلی و جاری نظام تحمیل کند. این عقاید اصلی شاخصه‌هایی دارد که اصالت قطعی‌اش به شکل حکومت مربوط می‌شود و رأس این شکل از حکومت پدیده‌ایست به نام ولایت فقیه. اگر شما جریان انحرافی را ریشه‌یابی دقیق کنید، با نگاه‌های متفاوت یا مخالف نسبت به پدیده ولایت فقیه مواجه می‌شویم. در تمام این 30 سال این‌طور بوده که کسانی به ظاهر دم از ولایت فقیه می‌زنند ولی در کنه وجودیشان و آنچه که از آنها ظهور و بروز منفی پیدا می‌کند. آنها مخالف این مدل حکومتی در ایران هستند؛ مدلی که مبتنی است بر ولایت فقیه.

وی ادامه داد: این چالش طی این 30 سال نیز به شکل‌های مختلف بروز و ظهور پیدا کرده و امروز هم ما با آن مواجه هستیم. جریان معروف به «جریان انحرافی» اصلی‌ترین نقطه‌ای که از عنوان «انحرافی» برایش صدق است، مربوط به همین رأس حاکمیت است؛ یعنی تقابل با ولایت فقیه ولو اینکه در ظاهر تقابل جدی مشاهده نشود، ولی در بطن کار و در عملکرد، آثار و نمونه‌های آن را می‌توان مشاهده کرد.

تمام تلاش دوستداران آقای رئیس‌جمهور این است که ایشان همچنان سرباز ولایت باقی بمانند

وی در مورد توقع از رئیس‌جمهور در نقابله با جریان انحرافی گفت: تمام تلاش دوستداران آقای رئیس‌جمهور، جناب آقای احمدی‌نژاد این است که ایشان همچنان سرباز ولایت باقی بمانند.... ما معتقدیم شخص آقای رئیس‌جمهور کار خودشان را به نام ولایت شروع کردند و هم خودشان وهم جریان اصیل اصولگرایی تلاش دارند ایشان همچنان در این خط ثابت‌قدم و استوار باقی بمانند.

قوانین مربوط به ماهواره باید اصلاح شوند

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به این پرسش که «ماهواره ممنوع است ولی بالای پشت‌بام‌ها نشان می‌دهد که چه درصدی از خانواده‌ها از ماهواره استفاده می‌کنند. این چه پیام‌هایی را دارد؟»، اظهار داشت: این بیانگر عدم اراده جدی متولیان امر نسبت به قوانین و مقرراتی است که خودشان وضع می‌کنند. یا قانون نباید وضع شود یا باید اجرا شود.

وی ادامه داد: وای به حال کشوری که قوانینی را خودش وضع کند ولی اجرا نکند. اصلی‌ترین آفت هر جامعه‌ای -چه دینی و چه غیر دینی- بی‌نظمی و عمل خلاف قانون است. ما تا زمانی که اجرای قوانینی که خودمان وضع می‌کنیم را جدی نگیریم، مواجه با همین ناهنجاری‌ها، چالش‌ها و کشمکش‌هایی که جنبه‌های اعتقادی شخصی یا حتی سیاسی دارند، می‌شویم.

جزایری در مورد قانون فعلی ممنوعیت ماهواره گفت: قطعاً کف کار این است که قوانین مربوط به ماهواره باید اصلاح شود. اگر ما خودمان را در یک شرایط جنگی ببنیم که متأسفانه نمی‌بینیم، باید با قاطعیت با پدیده‌های فساد از جمله ماهواره برخورد شود.... ماهواره در شرایط جنگی که ده‌ها شبکه مستقیم علیه اسلام و عقاید ما در حال برنامه‌ریزی هستند، قطعاً مفسده‌اش بیش از فوائدش است. شما واقع‌نگرانه به درون خانواده‌ها بنگرید. ببینید از شبکه‌های ماهواره‌ای در چه راستایی استفاده می‌شود. به نظر من نیازی به اینکه کنکاش‌های عمیق کنیم و برویم کارهای پژوهشی و نظرسنجی انجام دهیم، نیست. کافیست قدری منصف و واقع‌نگر باشیم و اطرافمان را ببینیم. آن‌وقت خواهیم دید که از چه شبکه‌هایی بیشتر استفاده می‌شود. البته نکته‌ای در اینجا هست که ممکن است به یک پارادوکس تبدیل شود و آن اینکه اگر قبح بعضی ارزش‌ها ریخته شود، ممکن است بدی را آن‌طور که باید، نبینیم؛ یعنی شما زمانی که حجاب را ابتدا به شکل بدحجابی ببینید، بی‌حجابی ممکن است خیلی برای شما عکس‌العمل‌برانگیز نباشد. شما جامعه قبل از انقلاب را ببنید و فرضاً همین پدیده حجاب را در آنجا نگاه کنید. خب، تعدادی از خانم‌های این مملکت با حجاب بد در جامعه ظاهر می‌شدند. قبح مسأله هم ریخته شده بود؛ گویا مسأله‌ای به نام بی‌حجابی وجود ندارد و گویا پدیده بدی نیست. طبیعی است. بحث ماهواره هم همین‌طور است، یعنی اثرات منفی که می‌گذارد، چون شامل مرور زمان می‌شود و چون ترویج ضدیت با هنجارهای اصلی دین مبین اسلام در ماهواره به یکباره اتفاق نمی‌ا‌‌‌فتد بلکه تدریجی است، ممکن است خوب دیده نشود ولی اگر خوب دیده شود، ما اثرات مخرب آن را حتماً خواهیم دید.
 

کد: 144
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  •  معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح:قوانین مربوط به ماهواره باید اصلاح شوند
  •  معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح:قوانین مربوط به ماهواره باید اصلاح شوند
  •  معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح:قوانین مربوط به ماهواره باید اصلاح شوند
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH