|  ورود به سايت  |  1397/10/30
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1390/06/01 نظرات: 1 نظر نمایش: 7033 مرتبه تعداد امتیاز: 30   (Article Rating)
این خطر وجود دارد که جهان مجازی ایرانی مستعمره جهان مجازی آمریکایی شود

این خطر وجود دارد که جهان مجازی ایرانی مستعمره جهان مجازی آمریکایی شود

سعیدرضا عاملی از معدود روحانیانی است که علاوه بر دغدغه دین، دغدغه دنیا آن‌هم از نوع مجازی‌اش را دارد! وی که با 50 سال سن، جوان‌ترین استاد تمام دانشگاه تهران محسوب می‌شود، در گفت‌وگو با شانزدهمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات در بررسی موضوع شبکه‌های اجتماعی با بیانی متفاوت ضمن تشریح ویژگی‌های تعدادی از این شبکه‌ها مانند فیس‌بوک، به صراحت از لزوم حضور آگاهانه در فضای مجازی خبر می‌دهد و می‌گوید: این خطر وجود دارد که جهان مجازی ایرانی مستعمره جهان مجازی آمریکایی شود.

متن کامل مصاحبه

عاملی ضمن مخالفت با کسانی که از فیس‌بوک به عنوان سومین کشور بزرگ دنیا یاد می‌کنند می‌گوید: تعبیر کشور از فضای مشارکتی و اجتماعی فیس‌بوک؛ بزرگ‌نمایی این فضاست. او معتقد است: روند رشد انفجاری کاربران فیس‌بوک حکایت از نهادینه نبودن این عضویت است که تا سال گذشته از 500 میلیون کاربر صحبت می‌کردیم و امروز از بیش 900 میلیون.
وی در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به پرسشی در مورد تفاوت‌ کارکردهای شبکه اجتماعی در ایران و سایر کشورها می‌گوید: قطعاً تفاوت وجود دارد، چون ساختار، مبتنی بر نظام ارزشی فراهم می‌شود. ساختار فیس‌بوک به عنوان مثال مبتنی بر نظام ارزشی لیبرالیسم بنا گذاشته شده است و ارزش‌های این نظام سیاسی و فرهنگی را دنبال می‌کند و به طور حتم جایگاهی برای توسعه قدرت نظام لیبرال دموکراسی آمریکا محسوب می‌شود. عاملی با تأکید بر اینکه اگر بتوانیم شبکه‌های اجتماعی بومی‌ مبتنی بر ارزش‌ها و قواعد اسلامی‌ و فرهنگی خود در ایران را به وجود بیاوریم، وضعیت کاربری این شبکه‌ها متفاوت خواهد شد می‌گوید: در وضعیت کنونی، ما مصرف‌کننده این شبکه‌ها هستیم، همان‌طور که در بعضی از زمینه‌های دیگر مثل ساختن بناها و نظام شهرسازی یا مصرف کالاهای غربی، مد و سایر امور مصرف‌کننده هستیم و خلاقیت لازم را مبتنی بر ارزش‌های دینی و بومی به‌کار نگرفته‌ایم، در این زمینه هم مصرف‌کننده هستیم.
این استاد دانشگاه، نگاه سلبی و منفی صرف، را عاملی بازدارنده دانسته و می‌گوید ما باید ضمن توجه به خطرات، کاملاً فعال و مؤثر در این فضا عمل کنیم. متأسفانه سرمایه‌گذاری مالی در این فضا انجام نشده است. به‌عنوان مثال کشور هلند از نظر آمادگی الکترونیکی جزو 10 کشور اول دنیا است. هلند در سال 1992 وزیر اینترنت داشت. اولین شهر مجازی یعنی شهر مجازی آمستردام را به‌وجود آورد و در یک شهری مثل آمستردام بیش از 28 هزار کیلومتر فیبر نوری کار گذاشته است. بنابراین می‌شود گفت که برنامه‌ریزی توسعه اقتصادی- اجتماعی هلند، مسأله را جدی گرفته است. ما باید در هر سه سطح زیرساخت، برنامه و محتوا در سطح ملی و خصوصاً شهر پایتخت کار کنیم. ما در شهر تهران نیازمند 28 هزار کیلومتر فیبر نوری هستیم در صورتی که امروز در شهر تهران نهایتاً 700 کیلومتر فیبر نوری وجود دارد. ما باید به ظرفیت مورد نیاز برسیم تا بتوانیم پهنای باند بالا را به مردم برسانیم. ما نیازمند اپلیکیشن‌های (برنامه کاربردی) زیادی هستیم. در یک کشور باید اپلیکیشن‌های کاری بسیار به کار گرفته شود. پس به نظر من قدم اول جدی گرفتن این محیط است. نگاه ما نگاهی آسیبی است. باید از این نگاه خارج شویم و با یک جامعیت به این ظرفیت و تهدید نگاه کنیم.
در این گفت‌وگو رئیس دانشکده مطالعات جهان به پرسش‌هایی در زمینه دلایل عدم استقبال کاربران ایرانی از شبکه‌های اجتماعی مجازی بومی مانند تبیان، کلوب و...، دلایل اقبال از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک در ایران و سایر کشورهای در حال توسعه،
شبکه‌های اجتماعی مجازی؛ عامل شکاف یا همبستگی ملی؟ نگاه بازدارنده به شبکه‌های مجازی و سیاسته‌هایی که موجب حضور موفق ایران در فضای مجازی می‌شود و ... پاسخ داده است.
در شانزدهمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات مطالب متنوعی با موضوعات رسانه‌هاي بيگانه: قرائتي با تحليل گفتماني، شبكه‌هاي اجتماعي و بحران انگليس، بررسی لطیفه‌های موسوم به «پـَـ نـَـ پـَـ» از دیدگاه ارتباطی، مصائب وایمکس در ایران، بررسی کارکردهای ارتباطی و تاریخی نامه، رسانه های اجتماعی و مطالب دست اول درباره فیلم «شبکه اجتماعی» منتشر شده است. دهمین بخش از ترجمه کتاب نگارش‌ در روابط‌عمومی نیز در این شماره به چاپ رسیده است.
علاقمندان به تهيه ماهنامه مديريت ارتباطات مي‌توانند اين نشريه را از كيوسك‌هاي مطبوعاتي تهيه و يا از طريق سايت
www.cmmagazine.ir   مشترك ماهنامه شوند.
روابط‌عمومی

کد: 169
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • این خطر وجود دارد که جهان مجازی ایرانی مستعمره جهان مجازی آمریکایی شود
  • این خطر وجود دارد که جهان مجازی ایرانی مستعمره جهان مجازی آمریکایی شود
  • این خطر وجود دارد که جهان مجازی ایرانی مستعمره جهان مجازی آمریکایی شود
  • این خطر وجود دارد که جهان مجازی ایرانی مستعمره جهان مجازی آمریکایی شود
امتیاز بندی

نظرات
منصور

# ارسال کننده: منصور
   تاریخ ارسال: 1390/06/05
دکتر عاملی استادی والا وبه روز است ونظرات بسیارجلب توجهی دارند.
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH