|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1391/03/10 نظرات: 0 نظر نمایش: 1658 مرتبه تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)
نباید به خاطر آسیب‌ها و مخاطرات فناوری را محدود کنیم

نباید به خاطر آسیب‌ها و مخاطرات فناوری را محدود کنیم

هاجر شادمانی- بیست و پنجمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات - شکل‌گیری شورایعالی فضای مجازی را همپایه با شورایعالی انقلاب فرهنگی می‌داند و معتقد است این شورا فرصت اساسی را برای حل مشکلات فناوری اطلاعات در کشور و رسیدن به گام‌های بلند توسعه‌ای فراهم می‌کند.

 با این حال از نبود بخش خصوصی در ترکیب اعضای حقیقی و حقوقی این شورا گلایه می‌کند و آن را نقیصه‌ای می‌داند که باید در ادامه کار جبران شود. دکتر کمال محامدپور، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در ادامه، محدود کردن استفاده از فضای مجازی به دلیل ترس از مخاطرات را امری ناشایست توصیف می‌کند و می‌گوید: «تهدیدهای ناشی از این مخاطرات خود فرصت بسیار مناسبی برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در کشور است.» و در نهایت به اعضای حقیقی و حقوقی شورای فضای مجازی توصیه می‌کند با برخورداری از نگرشی کلی‌نگر، ضرورت استفاده از توان و تخصص بخش خصوصی را جدی بگیرند.

محامدپور در گفت‌وگو با بیست و پنجمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات می‌گوید: 

 هر فناوری ممکن است معایب و محاسنی در کنار خود داشته باشد. ما نباید به خاطر آسیب‌ها و مخاطرات فناوری را محدود کنیم. این اصلی است که در تمام دنیا پذیرفته شده است. بنابراین در پاسخ به این سؤال که «آیا ما باید به خاطر آسیب‌ها، کار و کارآفرینی در حوزه فناوری را محدود کنیم؟» باید بگویم که به نظر من نه. این حرف درستی نیست. اصولاً حوزه IT در همه بخش‌های اقتصادی کشور اعم از صنعت، کشاورزی و خدمات تأثیرگذار است و باعث بهره‌وری اقتصادی می‌شود. با توجه به این وسعت، استفاده فناوری در همه بخش‌ها می‌تواند خدمات و کالای بیشتری تولید کند و این امر به این معناست که می‌توانید از این طریق، کار و اشتغال بیشتری تولید کنید. البته همان‌طور که گفتم، ممکن است آسیب‌هایی هم در کنار آن وجود داشته باشد. بنابراین برای حل آن آسیب‌ها و جلوگیری از آن مخاطرات و به نوعی برای تأمین امنیت آن، می‌توانیم کارآفرینی کنیم، یعنی می‌خواهم بگویم که خود آن آسیب‌شناسی و مقابله با آن آسیب هم ایجاد کار جدید می‌کند و یک بخش عمده کارهایی که در فضای IT انجام می‌شود مربوط به بخش امنیت و مقابله با آسیب‌هاست و شما می‌دانید که شرکت‌های بزرگی در دنیا هستند که در رابطه با موضوع امنیت در فضای سایبر کار می‌کنند و بر آن متمرکز شده‌اند. برای مثال در مباحث مربوط به امنیت بانکداری الکترونیک، شرکت‌های بسیار بزرگی با مقیاس‌های وسیع وجود دارند که کارمندان و کارشناسان آنها تخصص امنیت دارند. درست است که برای یک محتوا، خدمت یا کالای الکترونیک یا مجازی تهدیداتی هم وجود دارد اما برای حل این مخاطرات و آسیب هم نوعی کار ایجاد می‌شود و مجموعه جدیدی برای پرداختن به مسائل امنیتی مشغول به کار می‌شوند. بنابراین من فکر می‌کنم هم در کاربری فضای مجازی و هم برای جلوگیری از مخاطرات، هر دوی اینها می‌توانند اشتغال‌آفرین و کارآفرین باشند و نباید ما به خاطر وجود آسیب‌ها کاربری فناوری اطلاعات را محدود کنیم.

محامدپور در این گفت‌وگو به پرسش‌های زیر پاسخ می‌دهد:

·   درحال حاضر تعاریف متعدد و گاه متفاوتی از فضای مجازی ارائه می‌شود. به نظر شما تعریفی که می‌توان در این رابطه ارائه داد، چیست و این فضا باید از چه ظرفیت‌ها و ویژگی‌هایی برخوردار باشد؟

·        برای مقابله و به حداقل رساندن این آسیب‌ها چه باید کرد؟

·   شکل‌گیری شورایعالی فضای مجازی یکی از مهم‌ترین اقدامات اخیر در راستای ضرورت‌های ملی و حاکمیتی در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرا در فضای مجازی محسوب می‌شود. نقش این شورا را در تحقق اهداف یاد شده چگونه ارزیابی می‌کنید؟

·    مؤلفه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات تا چه اندازه مورد توجه است. اگر مورد توجه جدی است، چرا در ترکیب مشخص شده میان اعضای حقیقی و حقوقی، بخش‌های اقتصادی و خصوصی به چشم نمی‌آیند؟

·         جنبه‌های حمایتی شورایعالی فضای مجازی برای تقویت بخش خصوصی و تحقق اصل 44 قانون اساسی شامل چه مواردی می‌تواند باشد؟

·   از آنجا که در برخی موارد حرکت‌های بسیار خوبی با هدف‌های عالی در بدنه بسیاری از مفاهیم و موضوعات به خصوص در حیطه جامعه اطلاعاتی و فضای مجازی شکل گرفته ولی به تدریج فعالیت‌ها از فضای اصلی خود خارج شده‌اند، برای جلوگیری از انحراف شورایعالی فضای مجازی از اهداف عالیه خود چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنید؟

·   برای ایجاد شرایط اثربخش و ارتقای کاربرد عملی شورایعالی فضای مجازی، این شورا باید از چه جایگاه، الزامات قانونی و شرایط تصمیم‌ساز در میان سایر نهادها و سازمان‌های کشور برخوردار باشد؟

·   به نظر شما فرصت‌های کارآفرینی برآمده از توسعه فناوری اطلاعات چه هستند و اهمیت این نکته ضرورت به‌کارگیری چه برنامه‌هایی را مشخص می‌کند. نگاه حاکم باید بر این فرصت‌ها تمرکز داشته باشد یا به آثار و پیامدهای مخرب آن؟

·   فراهم آوردن دسترسی عمومی به منظور بهره‌مندی از فضای مجازی و فناوری‌های نوین یکی از نکات اساسی توسعه به واسطه فناوری‌های اطلاعات در جوامع است. برای این منظور در راهبردهای ملی چه تدابیری اندیشیده شده است؟

·   ضرورت ایجاد ستاد توسعه فناوری اطلاعات در معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور چه بوده و این ستاد به‌طور مشخص چه رسالتی را بر عهده دارد و برای تحقق این رسالت چه تدابیری اندیشیده شده است؟

·        در شورایعالی فضای مجازی چه رسالتی برای ستاد تعریف شده است؟

·         توصیه شما به اعضای حقیقی و حقوقی چیست؟

کد: 309
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • نباید به خاطر آسیب‌ها و مخاطرات فناوری را محدود کنیم
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH