|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1391/03/23 نظرات: 1 نظر نمایش: 3574 مرتبه تعداد امتیاز: 9   (Article Rating)
بدون دخترم هرگز؛ دو پاسخ متفاوت به یک رفتار

بدون دخترم هرگز؛ دو پاسخ متفاوت به یک رفتار

روزنامه آرمان - فاطمه شیرزادی: خبر انتشار کتاب زندگینامه پروفسور یحیی کمالی‌پور خصوصا با عنوان «مسافر دهکده جهانی» این گمان را در ذهن ایجاد می‌کند که چون کتاب زندگینامه یک شخصیت برجسته در حوزه ارتباطات است، صرفا به شرح افتخارات علمی «بزرگترین استاد ارتباطات ایران» محدود می‌ماند. اما گشودن کتاب خواننده را با یک اثر داستانی یا به گفته پروفسور کمالی‌پور با یک مستند داستانی روبرو می‌کند.

این اثر که با نثر ساده و روان نگین حسینی نوشته شده، حکایت زندگی پرماجرا و شگفت انگیز یحیی را از روستایی دورافتاده در دل کویر لوت آغاز می کند و خواننده مبهوت را به دنبال نوجوانی با آرزوهای سخت به کنار می سی سی پی و قلب غربت امریکا می کشاند. هسته اصلی داستان این کتاب اما نه کویر است و نه رود می سی سی پی. هسته اصلی داستان «دریا» است که این کتاب به گفته کمالی پور برای او و به عشق او نوشته شده است. در این کتاب به جای تشریح موفقیت های بی شمار پروفسور کمالی پور با داستان مسافری روبرو هستیم که چگونه ایستادن و ادامه دادن راه پس از هر سختی را به نیکی از همان عهد خردی در کویر آموخته بود. مسافری که شرح زندگی و سفر خود را بی ریا و صادقانه همراه با اعتراف های جالب داستان وار بیان می کند؛ اعتراف های جالبی درباره وقایعی از آن دست که در زندگی همه ما هست اما کمتر کسی حاضر به صحبت از آنهاست. کمالی پور با همه شهرت و اعتبار بین المللی اش اما باکی ندارد از اینکه بگوید در نوجوانی چه عشق‌های پاک و گذرایی را مانند هر نوجوان دیگری تجربه کرده است. در این اثر می خوانیم که چگونه زندگی خصوصی کمالی پور مانند زندگی بسیاری از ایرانیان در غربت، تحت تاثیر حوادث سیاسی تغییر می کند و به دشواری‌های جانفرسا کشیده می شود. مسافر دهکده جهانی در امریکا با زن امریکایی ایرلندی تباری پیمان زناشویی می بندد اما گروگانگیری آبان 1358 پس از تسخیر سفارت امریکا، پایه های این پیمان را به‌شدت می لرزاند و ماجراهای دشواری بر زندگی کمالی پور تحمیل می شود. یحیی و همسر اولش صاحب دختری به نام «دریا» می شوند اما انتشار کتاب «بدون دخترم هرگز» در سال 1366 مقدمه شرایط بی نهایت دردناک و دشواری در روابط کمالی پور و دخترک محبوبش می شود.
 
کتاب بدون دخترم هرگز نوشته بتی محمودی داستان زندگی زنی امریکایی است که با پزشکی ایرانی در امریکا ازدواج کرده است و از این ازدواج دختری به نام «مهتاب» دارد. بخش عمده کتاب به سفری می پردازد که بتی با همسرش و دخترشان به ایران داشته است. بتی می گوید همسرش به قرآن سوگند خورده است که این سفر تنها برای دو هفته خواهد بود اما با ورود به ایران نه تنها به قول و قسم خود وفا نمی کند بلکه رفتاری وحشیانه و آزار دهنده با او در پیش می گیرد و بتی را مجبور به ماندن در ایران می کند. نویسنده کتاب ضمن بیان داستان خود به صورت غیرمنصفانه به توصیف رفتارهای ایرانیانی می پردازد که در این سفر با آنها مواجه شده است. توصیف‌های او شامل تمسخر سبک زندگی ایرانی و دروغ پردازی‌هایی درباره حمام نکردن ایرانیان و مسائلی از این دست است. در پایان داستان همسر بتی اجازه می دهد او به تنهایی و برای سفری کوتاه به امریکا برود اما بتی با کمک چند ایرانی دخترش را هم همراه خود از مرز خارج می کند و در نهایت به امریکا می رسد. مدتی بعد فیلمی به همین نام براساس کتاب ساخته می شود، بتی شروع به برگزاری کنفرانس‌ها و سخنرانی هایی درباره سرنوشت خود می کند و تبلیغ علیه ایران را با جدیت پی می گیرد. این جریان تبلیغی زندگی خانوادگی کمالی پور را که با زنی امریکایی ازدواج کرده بود و دختر کوچکی داشت به‌شدت تحت تاثیر قرار می دهد. کمالی پور در کتاب «مسافر دهکده جهانی» در این باره می گوید: «من قصد ندارم کتاب بتی محمودی را نقد کنم؛ بلکه فقط از این جنبه به آن می پردازم که نشان دهم این کتاب، با محتوای واقعی یا ساختگی، چه تاثیر خانمان سوزی بر زندگی من و سرنوشت دخترم دریا گذاشت و بهانه به دست کسی داد که منتظر پیدا کردن دلیلی موجه برای بریدن رابطه من و دخترم بود. انتشار کتاب بدون دخترم هرگز و مدتی بعد، تبدیل شدن آن به فیلم سینمایی و اکران عمومی اش در سال 1991 (1370)، احساسات امریکایی ها را جریحه دار کرد. به ویژه از آن رو که آنها ماجرای گروگانگیری را نیز هنوز به یاد داشتند، این کتاب و فیلم به نوعی مکمل احساسات ضدایرانی آنها شد و ترس فراوانی را در جامعه امریکا از افراد ایرانی ایجاد کرد؛ به طوری که زنان امریکایی که با مردان ایرانی ازدواج کرده بودند و به‌ویژه آنهایی که روابط خوبی با شوهرشان نداشتند یا جدا شده بودند، دچار وحشت شدند از اینکه نکند مرد ایرانی فرزند یا فرزندان آنها را بدزدد و به ایران ببرد.» متاسفانه این تاثیر خانمان سوز هنوز بر زندگی شخصی یحیی کمالی پور ادامه دارد اما او همان طور که هر سختی را در زندگیش به بهترین موقعیت تبدیل کرده است، امروز نیز با انتشار این کتاب نشان داده که به شکل درستی از آن همه سختی عبور کرده است. اگر بتی محمودی رنجی را که همسرش بر او تحمیل کرده است در قالب کتاب و فیلمی جنجال برانگیز به موجی ضدایرانی تبدیل کرد، پروفسور کمالی پور با صبر و بردباری سالها رنجی مشابه را با سکوت و تلاش به دوش کشیده است و حال که زبان به سخن گشوده اثری از کینه توزی و غرض ورزی در اثرش دیده نمی شود. برعکس حتی به قول پروفسور هاوارد کوهن که مقدمه ای بر کتاب کمالی پور نوشته است، درسهایی ارائه می دهد که خواننده می تواند با کمک آنها، به درک و تفاهم بهتری دست پیدا کند که جهان امروز به آن نیاز مبرم دارد. ایران تا امروز پاسخ درخوری به آن جریان تبلیغی نداده بود اما انتشار کتاب«مسافر دهکده جهانی» بهترین پاسخ به کتاب «بدون دخترم هرگز» پس از سالها سکوت ایران و سکوت پروفسور کمالی پور است.
کد: 323
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • بدون دخترم هرگز؛ دو پاسخ متفاوت به یک رفتار
امتیاز بندی

نظرات
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH