|  ورود به سايت  |  1397/09/21
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1391/03/24 نظرات: 0 نظر نمایش: 3459 مرتبه تعداد امتیاز: 5   (Article Rating)
اهمیت فضای مجازی، روابط اجتماعی ما و توان عمومی جامعه

اهمیت فضای مجازی، روابط اجتماعی ما و توان عمومی جامعه
تعداد کسانی که ممکن است از فضای مجازی سوء استفاده کنند (مانند بزهکاران در دنیای واقعی) به نسبت مردمی که از این فضا در جهت رشد و شکوفایی خود و جامعه استفاده می‌کنند (مانند اکثریت مردم)، آن‌قدر ناچیز است که صرف هزینه‌های کلان برای محدود کردن این فضا از بیم استفاده نادرست دسته اول، خلاف عقل سلیم و موجب هدر رفتن هزینه‌هاست.
 دکتر اعظم راودراد
دانشیار ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
پاسخ دادن به این سؤال که اهمیت فضای مجازی چیست، مانند پاسخ دادن به این سؤال است که اهمیت روابط اجتماعی چیست؟ بنابراین بهتر است از سؤال دوم شروع کنیم تا به پاسخ سؤال اول برسیم. روابط اجتماعی زمینه‌ساز شکل‌گیری جامعه و مسؤول بقای آن هستند. آیا جامعه‌ای را سراغ دارید که خالی از روابط اجتماعی باشد؟ این جمله معروف که انسان موجودی اجتماعی است، در حقیقت به نقش تعیین‌کننده روابط اجتماعی انسان‌ها در شکل‌گیری و تداوم جامعه انسانی اشاره دارد. اما این روابط اجتماعی در گذشته تنها یا به‌طور عمده در قالب روابط عینی و انضمامی در دنیای واقعی برقرار می‌شد. در دنیای معاصر و در عصر جهانی شدن این روابط به همان اندازه که اجتماع واقعی انسان‌ها را شکل داده‌اند، در شکل دادن به اجتماع دیگری با عنوان فضای مجازی نیز نقش دارند. این فضای مجازی محصول دنیای پیشرفته و رسانه‌ای‌شده امروز است و تمامی روابط ممکن انسانی در آن شبیه‌سازی شده است؛ نوعی از شبیه‌سازی که علاوه بر این که خود دنیای متمایزی است که بسیاری از انسان‌ها در آن زندگی و کار می‌کنند، تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم خود را بر دنیای عینی روابط اجتماعی دارد و آنها را در سطوح مختلف فردی و جمعی، ملی و بین‌المللی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، تعیین می‌کند و تغییر می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت خود زندگی و دنیای واقعی است.
انتظار من از شورایعالی فضای مجازی این است که با توجه به اهمیت فضای مجازی، افزایش توان عمومی جامعه برای زندگی و کار در چنین فضایی را در دستور کار خود قرار دهد. اگر توانمندی نیروی انسانی از ابعاد مختلف در هر جامعه‌ای، به رشد و شکوفایی آن جامعه یاری می‌رساند و قدرت و توان ملی آن جامعه را تحکیم می‌بخشد، توانمندی افراد یک جامعه در فضای عمومی نیز چنین نقشی دارد و توان جامعه را در سطح ملی و بین‌المللی ارتقاء می‌بخشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود شورایعالی فضای مجازی با پرهیز از سیاست‌های سلبی (که با محدود کردن این فضا قصد کنترل آن را دارد) و استفاده از سیاست‌های ایجابی (که با گسترش این فضا و مشارکت بیشتر در آن موجب افزایش توان عمومی جامعه می‌شود)، امکانات فناورانه این فضا را در کشور افزایش دهد و اطمینان داشته باشد که تعداد کسانی که ممکن است از این فضا سوء استفاده کنند (مانند بزهکاران در دنیای واقعی) به نسبت مردمی که از این فضا در جهت رشد و شکوفایی خود و جامعه استفاده می‌کنند (مانند اکثریت مردم)، آن‌قدر ناچیز است که صرف هزینه‌های کلان برای محدود کردن این فضا از بیم استفاده نادرست دسته اول، خلاف عقل سلیم و موجب هدر رفتن هزینه‌هاست. در عوض صرف همین هزینه‌ها برای بارور کردن هر چه بیشتر فضای مجازی، رشد و توسعه کشور را در سطوح مختلف به دنبال خواهد داشت.
سؤال من از شورا این است که در عصر جهانی شدن و شکل‌گیری نهادهای مجازی همچون دولت مجازی، دانشگاه مجازی، بنگاه‌های اقتصادی مجازی، سفرهای مجازی و مانند آن برای سهیم شدن و نقش فعال داشتن ایران در دنیای مجازی که اهمیت آن کمتر از دنیای واقعی نیست، چه برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است؟
 
 
منبع: بیست و پنجمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات
کد: 324
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • اهمیت فضای مجازی، روابط اجتماعی ما و توان عمومی جامعه
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH