|  ورود به سايت  |  1397/10/30
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1391/08/10 نظرات: 0 نظر نمایش: 3878 مرتبه تعداد امتیاز: 9   (Article Rating)
به هیچ عنوان فیلترینگ نداریم

به هیچ عنوان فیلترینگ نداریم

خلیف کدیه موسی سفیر سومالی در ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با سی‌امین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات که توسط علی البرزی، انجام شده، وضعیت رسانه‌ها اعم از مطبوعات، شبکه‌های اجتماعی، رادیو و تلویزیون و ماهواره در این کشور را ترسیم کرده است.

شاید کمی عجیب باشد، کشوری که این روزها در صدر کشورهای فقیر آفریقایی و قحطی‌زده به حساب می‌آید و مردمش با قحطی و گرسنگی دسته و پنجه نرم می‌کنند، بیش از 2هزار رسانه فعال در فضای مجازی و 10 شبکه رادیویی و تلویزیونی دارد؛ رسانه‌هایی که به گفته سفیر سومالی بیشتر در اختیار بخش خصوصی هستند.

بخشی از مصاحبه، چنین است:

چه تعداد روزنامه در کشور سومالی منتشر می‌شود؟

 

 20 تا 30 روزنامه به صورت منظم در سومالی در حوزه‌های گوناگون اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ورزشی منتشر می‌شود.

... آقای سفیر! سؤالم را خیلی شفاف مطرح می‌کنم. آیا در کشور شما سیاستی به نام سانسور و برخورد با رسانه و اهالی خبر وجود دارد؟
نه! به هیچ وجه مشکلی وجود ندارد و رسانه‌ها در کشور ما به راحتی می‌توانند مطالب و گزارش‌ها را منتشر کنند و آزاد هستند.
 تا چه حد آزاد هستند. آیا می‌توانند از حکومت و دولت سومالی هم انتقاد کنند؟
ما در کشور سومالی تلاش می‌کنیم که فرهنگ رسانه‌های دموکراسی را به خوبی اجرایی کنیم. مردم اگر مشکلی داشتند می‌توانند در رسانه‌ها طرح مشکل کنند یا از طریق راه‌های گوناگون مشکلات خود را با مسؤولان و مدیران در میان بگذارند. معتقدیم مردم می‌توانند از طریق قانونی خطاها و اشتباهات دولت را اصلاح کنند. البته این روند باید از راه‌های قانونی و صحیح انجام شود.
 تا به امروز با رسانه‌ای هم برخورد کرده‌اید، یعنی بخواهید از انتشارش جلوگیری کنید؟
در کشور سومالی به هیچ وجه اعتراض، اغتشاش و ناآرامی به بهانه‌های گوناگون از سوی مردم و رسانه‌ها پذیرفته نیست. ما معتقد به فضایی آرام همراه با تعامل و دموکراسی هستیم. اگر رسانه‌ای در راستای ضربه به سیاست‌های اصلی نظام حکومتی فعالیت کند، به طور قطع با آن رسانه برخورد می‌شود اما در کل، سیاست‌ها بر مبنای آزادی مردم و رسانه‌ها پایه‌گذاری شده است.
 ... با توجه به اینکه سومالی یک کشور مسلمان است، آیا این شبکه‌ها می‌توانند هر نوع برنامه‌ای را پخش کنند؟
به هیچ وجه نمی‌توانند هر چه خواستند پخش کنند. 80 درصد برنامه‌های تلویزیونی در سومالی با توجه به مباحث دینی، قرآن، احادیث و مباحث اسلامی است. بسیاری از مردم در وهله اول مباحث دینی و اخلاقی را انتخاب و در اولویت دوم مباحث اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را برای تماشا از تلویزیون انتخاب می‌کنند.
 آقای خلیف کدیه موسی! آیا در سومالی شبکه‌های اجتماعی هم فعال هستند و جوانان این کشور از شبکه‌هایی مانند فیس‌بوک و توئیتر استفاده می‌کنند؟
بله. در کشور سومالی درصد بالایی از جوانان از طریق این شبکه‌های اجتماعی با هم در ارتباط هستند و در امور دانشگاهی و تحصیلی از این طریق با هم ارتباط می‌گیرند. بسیاری از خانواده‌های مقیم کشور سومالی هم از طریق این شبکه‌های اجتماعی با هم در ارتباط هستند.
 یعنی شما هیچ محدودیتی برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی ندارید؟
به هیچ وجه محدودیتی نداریم.
 اما شما در صحبت‌های خود اشاره کردید که در کشور سومالی به مباحث دینی و اخلاقی بسیار اهمیت داده می‌شود. به طور طبیعی برخی از کشورهای اسلامی محدودیتی را برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کشورشان برقرار می‌کنند. چطور است که برای استفاده از این شبکه‌های اجتماعی هیچ محدودیتی در کشور شما نیست؟
درست است که ما یک کشور اسلامی هستیم، اما هیچ موضوعی باعث نمی‌شود که ارتباطات جوانان و خانواده‌های سومالی در فضای مجازی متوقف شود. معتقدیم باید از ظرفیت‌های فضای مجازی به خوبی و در راه صحیح استفاده شود.
 با وجود این همه سایت در فضای مجازی، آیا سیاستی هم به نام فیلتر و محدودیت دسترسی در سومالی وجود دارد؟
نه، به هیج وجه این کار را انجام نمی‌دهیم.
 یعنی همه سایت‌ها در دسترس است، حتی سایت‌ها و شبکه‌های مبتذل؟
مردم سومالی با ایمان و مسلمان هستند و به خودشان اجازه نمی‌دهند که به سمت سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبتذل بروند. همه جوانان سومالی با روش‌های اسلامی تربیت می‌شوند و نتایج آموزه‌های دوران کودکی، خودش را در بزرگسالی نشان می‌دهد. ما هیچ وقت کانال یا شبکه اجتماعی را باز نمی‌کنیم که اعتقاداتمان را از بین ببرد.
سؤوالاتی دیگری که سفیر سومالی در این گفت‌وگو به آن‌ها پاسخ داده است:
آقای سفیر! در بحث رسانه‌های تصویری چه تعداد شبکه تلویزیونی و رادیویی در سومالی فعال است؟
چرا با وجود فعال بودن 2هزار سایت اینترنتی در سومالی، رسانه‌های تصویری آنطور که باید رشد نکرده است. آیا سیاست‌ها در حوزه فضای مجازی متمرکز شده است؟
اما شما در پرسش قبل اشاره کردید که 9 شبکه خصوصی دارید. پس بودجه این شبکه‌ها از کجا تأمین می‌شود؟ آیا این شبکه‌ها در دست مردم است یا افراد شاخصی از حکومت اداره این شبکه‌ها را برعهده دارند و در حقیقت شبه‌دولتی هستند؟
در بحث صدا چطور، آیا رادیوی اختصاصی هم در سومالی وجود دارد؟
با وجود این همه سایت و شبکه‌های تلویزیونی در سومالی آیا باز هم مردم کشور مخاطب شبکه‌های ماهواره‌ای هستند؟
ورود خبرنگاران به کشور سومالی چگونه است؟ همه شبکه‌های خارجی می‌توانند از این کشور و رویدادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن گزارش تهیه کنند؟
تا چند ماه پیش گروه‌های مسلح فعال در سومالی مانند القاعده و الشباب هم برای خود سازوکار رسانه‌ای داشتند و شبکه‌هایی مانند «القدس» و «اندلس» فعال بودند. وضعیت این رسانه‌ها چگونه است؟
زیرساخت‌های سرعت اینترنتی در سومالی به چه صورت است؟
متن کامل این مصاحبه در سی‌امین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شده است. این ماهنامه از طریق سایت www.prshop.ir قابل تهیه است.

 

کد: 382
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • به هیچ عنوان فیلترینگ نداریم
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH