|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1391/09/13 نظرات: 0 نظر نمایش: 3062 مرتبه تعداد امتیاز: 8   (Article Rating)
زنان خبرنگار؛ آسیب‌پذیرترین و مظلوم‌ترین

زنان خبرنگار؛ آسیب‌پذیرترین و مظلوم‌ترین
همه مصائب زنان خبرنگار، عنوان پرونده‌ای تأمل‌برانگیزی از پشت‌ و روی صحنه کار خبرنگاران زن است که در سی‌ویکمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شده است.

در این پرونده واقعیت‌های تلخی از آنچه که بر سر زنان خبرنگار می‌آید نقل شده است؛ اگر چه نتیجه سخنان مدیران عامل خبرگزاری‌های ایسنا و مهر از شرایط زنان عرصه رسانه می‌شود: «همه چی آرومه»!

روایت لحظات رعب‌انگيز خبرنگاران زن به هنگام مواجهه با برخی از مدیران و رسانه‌ای‌های مذکر برای تهیه گفت‌وگو از جنبه‌های روایت شده در این پرونده است.
مصائب زن بودن در فضاي مطبوعاتينوشتهنسرين وزيري معاون گروه سياسي سايت خبرآنلاين، عنوان یکی از یادداشت‌های مندرج در سی‌ویکمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات است که در سه اپیزود بیان شده است. او در بخشی از یادداشت خود نوشته: فراموش نمي‌كنم روزي را كه با ديدن يك بولتن محرمانه در دستان يكي از آقایان از سر كنجكاوي پرسيدم كه «در اينها چه براي شما مي‌نويسند؟» و او گفت: «اگر جايي بيرون از محيط كار ببينمت نشانت خواهم داد!».
میرقاسم سیدین‌زاده نیز در یادداشتی، زنان خبرنگار را آسیب‌پذیرترین و مظلوم‌ترین قشر جامعه دانسته و با بررسی مشکلات حوزه کار در ایران، مشکلات مربوط به حضور زنان در جامعه و محیط کار وجایگاه و مشکلات خبرنگاری مشکلات سه‌گانه زنان خبرنگار را چنین معرفی کرده است: 1- مشکلات عمومی حوزه کسب‌وکار در ایران، 2- مشکلات مربوط به حضور زنان در جامعه و محیط کار و 3- مشکلات ناشی از کار سخت خبرنگاری. وی تأکیده کرده: جمع شدن این سه گروه از مشکل بر روی هم باعث می‌شود که ما زنان خبرنگار را جزء مظلوم‌ترین و آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه بدانیم.
در این پرونده که توسط آرش محبی و همکارانش تهیه شده، گفت‌وگوی فائزه خواجه‌زاده با صدیقه ببران با عنوان آمارهایی در تأیید موانع تحرک صعودی زنان روزنامه‌نگار و مطالبی با عناوین برای تو ممنوع است چون... نوشته مریم جمشیدی، زن روزنامه‌نگار، فرهنگ، اخلاق و باقی قضایا نوشته سارا کریمی، آنجا بود که بلوف زدم نوشته مریم یوشی‌زاده، تبعيض جنسيتي و سنگرايي، كابوس خبرنگاران زن تهیه و گردآوری توسط بهاره محبی، گفت‌وگوی مهراوه فردوسی با ناهید توسلی مدیر مسؤول مجله «نافه» با عنوان «زنانه‌نویسی»، ژانر مورد تأیید در قرن جدید، من یک خبرنگار زنم ترجمه بهاره محبی و دنیای شیشه‌ای روزنامه‌نگاری؛ زنان روزنامه‌نگار از همه سنگ می‌خورند نوشته بهناز جلالی‌پور نیز به چشم می‌آید که در هریک بخشی از مشکلات زنان خبرنگار مورد توجه قرار گرفته است. اما در میان مطالب این پرونده  مدیران عامل خبرگزاری‌های ایسنا و مهر از شرایط زنان عرصه رسانه، ابراز رضایت کرده‌اند. زینب کریمیان در گزارشی که آماده کرده به نقل ازرضا مقدسي، مديرعامل خبرگزاري مهر و روزنامه تهران تايمز درباره نقش زنان در رسانه‌هاي كشور نوشته: دو رويكرد درباره حضور زنان در رسانه‌ها وجود دارد كه يكي از آنها فمنيستي است كه مقبول جامعه اسلامي ما نبوده و نخواهد بود. اما در رويكرد ديگر، نقش زنان در ساختن جامعه و پيشبرد اهداف آن مطرح مي‌شود كه چون زنان نگاه سازنده، متفاوت و ريزبيني نسبت به جامعه و هستي دارند، بنابراين بايد در رسانه‌ها حضور داشته باشند. رضا مقدسی در ادامه به تشریح دیدگاه های خود پرداخته است.
همچنین سامان والي‌زاده، مديرعامل خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) معتقد است كه فعاليت‌هاي مطبوعاتي زنان با چالش جدي روبه‌رو نيست و اگر چالشي هست براي همه اهالي رسانه وجود دارد.
والي‌زاده با تأكيد بر اينكه چالش‌هاي متعدد فعاليت زنان در رسانه‌ها را باور ندارم، گفت: حضور زنان در رسانه‌ها پررنگ‌تر از قبل شده و درصد قابل توجهي از رسانه‌ها در سطح مديرمسؤول و سردبيران توسط زنان اداره مي‌شود.
متن کامل این پرونده در سی و یکیمن شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شده است.
 
کد: 396
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • زنان خبرنگار؛ آسیب‌پذیرترین و مظلوم‌ترین
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH