|  ورود به سايت  |  1397/08/25
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1391/09/16 نظرات: 1 نظر نمایش: 3263 مرتبه تعداد امتیاز: 7   (Article Rating)
بیش از چهار هزار شبکه ماهواره‌ای و کابلی در پاکستان قابل دریافت است

بیش از چهار هزار شبکه ماهواره‌ای و کابلی در پاکستان قابل دریافت است
رایزن فرهنگی - مطبوعاتی پاکستان:اگرلازم باشد بر روی ماهواره‌ها پارازیت می‌فرستیم

  ماهنامه مدیریت ارتباطات در ادامه بررسیهای خود از وضعیت رسانه‌ها در کشورهای مختلف، در شماره اخیرش- آذرماه91- رسانه‌های کشور پاکستان را مورد توجه قرار داده است. علی البرزی در  مصاحبه با «محمدمظفر حسین جعفری» رایزن فرهنگی مطبوعاتی پاکستان از وضعیت آزادی و دموکراسی رسانه‌ای در پاکستان، پرسیده است. بخش‌هایی از این گفت‌وگو در پی می‌آید. متن کامل این مصاحبه به همراه یادداشتی از صباح زنگنه و تحلیلی علیرضا سزاوار در سی‌ویکمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شده است.

 آقای جعفری! نظام رسانه‌ای در کشور پاکستان بر چه مبنایی شکل گرفته و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
نظام رسانه‌ای در کشور پاکستان بر مبنای سه اصل آزادی مطبوعات، نقد صحیح و اصولی و اطلاع‌رسانی مفید و مؤثر شکل گرفته است...
 ... دست رسانه‌ها تا چه حد برای انتشار مطالب انتقادی از دولت و مدیران کشور باز است؟
رسانه‌ها در حوزه نقد آزادی کامل دارند. رسانه‌ها می‌توانند تمامی مسائل و موضوعات مرتبط با مدیران و دولتمردان را به چالش بکشند و نقد کنند و هیچ مورد خاصی وجود ندارد و فضای باز و آزاد در حوزه رسانه به ویژه مطبوعات وجود دارد. با قاطعیت اعلام می‌کنم که یکی از راهکارهای ما برای بها دادن به رسانه و ایجاد فضای دموکراسی در کشور پاکستان، اعطای آزادی‌های مشروع و قانونی به رسانه‌هاست.
 ....
 شما در صحبت‌های خود اشاره کردید که طبق قانون اساسی پاکستان رسانه‌ها نباید مواردی که توهین به اسلام و ارزش‌های مذهبی باشد منتشر یا پخش کنند. با توجه به این موضوع آیا شبکه‌های ماهواره‌ای برای استفاده مردم پاکستان باز هستند؟
بله، بیش از چهار هزار شبکه ماهواره‌ای و کابلی در پاکستان فعال و قابل دریافت هستند و همه مردم می‌توانند استفاده کنند. سیاست ما اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف به مردم است و نیازی نمی‌بینیم که محدودیتی اعمال کنیم.
 آیا تا به حال برای جلوگیری از دسترسی مردم به شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی از پارازیت استفاده کرده‌اید؟
نیازی در این باره احساس نشده است. البته اگر نیاز باشد این کار را هم می‌کنیم، اما تا به امروز همه شبکه‌های ماهواره‌ای باز و در اختیار مردم بوده است. ما معتقد به فرهنگ‌سازی صحیح در راستای تکنولوژی برتر هستیم. فرهنگ و تکنولوژی باید با هم تطبیق داده شود تا بهترین بهره‌برداری‌ها را داشته باشیم. نمی‌توانیم به بهانه فرهنگ از تکنولوژی چشم‌پوشی کنیم یا به بهانه تکنولوژی فرهنگ اصیل را زیر پا بگذاریم. در کشور پاکستان به دلیل اینکه یک کشور اسلامی هستیم، بسیاری از شبکه‌های داخلی که به صورت کابلی است یا روی ماهواره پخش می‌شود، به مباحث دینی و اسلامی می‌پردازند. ما خودمان برنامه‌های مفید و خوراک رسانه‌ای تولید می‌کنیم و در کنار آن مردم هم با داشتن حق انتخاب می‌توانند از شبکه‌های ماهواره‌ای استفاده کنند. معتقدیم اعمال محدودیت علامت سؤال بزرگی در برابر مردم قرار می‌دهد تا به دنبال پشت پرده محدودیت باشند و نتیجه معکوس خواهد داشت. ما تمامی ماهواره‌ها را کنترل و رصد می‌کنیم، اما نه آنقدر شدید که شبکه‌ها را قطع کنیم یا پارازیت بفرستیم. در نهایت اگر شبکه ماهواره‌ای تخلفات زیادی داشته باشد، مجوزش در داخل کشور پاکستان برای فعالیت لغو و از پخش آن جلوگیری می‌شود، اما این بدان معنی نیست که ما همه شبکه‌های ماهواره‌ای را قطع کنیم یا پارازیت بفرستیم.
 کشور پاکستان به دلیل قرار گرفتن در مسیر ترانزیت مواد مخدر و همسایگی با افغانستان به طور طبیعی با معضل مواد مخدر مواجه است. در این شرایط رسانه‌های پاکستان چگونه به موضوع مواد مخدر می‌پردازند؟
از چند سال پیش سیاستی برای این موضوع در دستور کار رسانه‌ها به ویژه مطبوعات قرار گرفت که بر مبنای آن رسانه‌ها موظف شدند تا به صورت مرتب با انتشار گزارش، یادداشت و نقد رسانه‌ای به موضوع آسیب‌های مواد مخدر بپردازند.
کد: 399
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • بیش از چهار هزار شبکه ماهواره‌ای و کابلی در پاکستان قابل دریافت است
امتیاز بندی

نظرات
ناهید مهدوی اصل

# ارسال کننده: ناهید مهدوی اصل
   تاریخ ارسال: 1391/09/17
باسلام و تشکر از اینکه اطلاعات خوبی برایم ارسال می کنید
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH