|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1391/10/12 نظرات: 0 نظر نمایش: 1756 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
به یاد دکتر مجید تهرانیان

به یاد دکتر مجید تهرانیان

  یاد آوری- این نوشته به عنوان مقدمه ترجمه ای در دست انتشار از کتاب بازنگری تمدن نوشته دکتر مجید تهرانیان قلمی شده است.


بسم الله الرحمن الرحیم

تمدن پژوهی عرصه ای چند رشته ای است . از یک سو تسلط به زیر شاخه های تاریخ اعم از تواریخ عمومی و منطقه ای  ، جغرافیای تاریخی ، باستان شناسی ، زبان شناسی باستانی و از سویی دیگر آشنایی عمیق با فلسفه های تاریخ را می طلبد .

تمدن پژوهان نامدار هر یک از منظری به این رمز آلود ترین مفهوم علوم انسانی و اجتماعی نگریسته اند.جامعه شناسی ، روان کاوی ، اقتصاد ، سیاست ، ارتباطات و دانش شناسی یا ترکیب هایی از این دانشها منظرهای  مشخصی را برای  تمدن پژوهی ارائه کرده اند.

زنده یاد دکتر مجید تهرانیان(1316-1391) در این اثر منظری ترکیبی را برای تمدن شناسی برگزیده است . این ترکیب حاصل عمری آموزش ، پژوهش و سیر در آفاق و انفس است.او در تمدن اسلامی – ایرانی متولد شده و در کودکی و نوجوانی به واسطه زیست در خاندانی خراسانی – تهرانی با صبغه ای  ادیب پرور و برخوردار ، کوله بار  پر محتوایی  از آن برگرفته است . در جوانی  تمدن مسیحی – یهودی را در بالاترین قله های آن آموخته ، زیسته و مورد کنکاش قرار داده است.در میان سالی به وطن باز گشته و در فرهنگ بومی خود تامل همراه با کنش گری فرهنگی و ارتباطی را تجربه کرده و پس از یک دهه حضور پر بار و شکوفا در ایران به مهاجرت خود خواسته دست زده است . مهاجرت در پنجمین دهه زندگی او را به تاملاتی جدی تر در کار دین و دنیا وا داشت . درک گفتگویی تمدن شرقی – بودایی در دهه های آخر زندگی از او مسافر/ زائری ساخت که  تفاوت های انسانها را کم رنگ تر و شباهت ها را پر رنگ تر می دید . عبور از تعلقات دنیوی از او نیایش گری جهان وطن ساخته بود که می توانست در خشت های خام ارگ بم و چیپ ست های پیچیده سیلیکون ولی ، انسان مختار، مسئول  و آزاد اندیش را بیابد و ستایش کند.

او بنا به تعریف تحصیلی یک متخصص برجسته اقتصاد سیاسی توسعه و از لحاظ مکتب فکری ، چپ گرایی  منتقد سرمایه داری  و امپریالیسم  بود . به عنوان موسس پژوهشکده علوم ارتباطی و توسعه ایران  و استاد دانشگاه هاوایی بیشترین تدریس و تحقیق خود را در عرصه ارتباطات توسعه و ارتباطات بین الملل به انجام رسانده بود . به عنوان مدیر موسسه تودا یک چهره فعال جهانی در زمینه صلح شناسی و کشمکش زدایی منطقه ای  بود . به عنوان عضوی از کلوپ رم یک آینده پژوه پیشتاز به شمار می آمد و به عنوان استاد مطالعات خاور میانه بشدت  منتقد سیاست خارجی آمریکا بود.

 تعریف او از تمدن به عنوان سفر بشریت به سمت صلح و عدالت و عرفان او را در شمار فیلسوفان خوشبین تاریخ قرار می دهد . او برای این خوش بینی هم دلیل داشت و هم راه کار . جداول پیچیده و چند بعدی او که در گویا ترین صورت ، تمام تاریخ تمدن بشر را خلاصه سازی می کرد همه گویای نوعی پیشرفت مداوم ولی نه مرحله ای بلکه به قول خودش لایه ای بود . او چون زمین شناسان کار آزموده تمدن بشر را دارای سرشتی لایه ای می دانست که در زمان ها و مکان های مختلف دارای تو رفتگی ، در هم تنیدگی و حضور همزمان است. به این ترتیب از نظر او در دوران کنونی ما دارای یک تمدن مشترک و فرهنگ های(لایه های ) متعدد هستیم.راه کار نهایی او برای صلح جهانی مردم سالار کردن نهادهای حکمرانی در جهان است . تهرانیان به صراحت ابراز می کند ما به سازمان ملل متحد و نه دول متفرق نیاز داریم. او ریشه مشکلات تمدن کنونی را فلسفه دولت – ملت وستفالیایی می داند که به عنوان راه حلیی موقتی برای مشکلی اروپایی طرح شد ولی به الگویی دائمی برای گستره ای جهانی بکار گرفته شد. در نهایت تهرانیان به  آسیب شناسی دموکراسی های صوری در جای جای جهان نیز می پردازد و تمدن دیجیتال را برای همه گیر شدن آگاهی و خواست عمومی برای مشارکت در تصمیمات بزرگ به مثابه  فرصتی تلقی می کند.

مطالعه این کتاب را به همه پژوهندگان علوم انسانی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصاد سیاسی  و فرهنگ و ارتباطات توصیه می کنم.

حسام الدین اشنا

دانشگاه امام صادق علیه السلام

دی ماه 1391

 

 

کد: 413
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • به یاد دکتر مجید تهرانیان
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH