|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1391/11/05 نظرات: 0 نظر نمایش: 1624 مرتبه تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)
مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد استفاده از نرم‌افزار واژه‌یاب برای ممیزی کتاب را رد کرد

 مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد استفاده از نرم‌افزار واژه‌یاب برای ممیزی کتاب را رد کرد

 در سی‌وسومین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات پرونده‌ای با عنوان مقایسه‌ای میان ممیزی کتاب و مطبوعات در ایران منتشر شده و در بخشی از آن با محمد اللهیاری، مدیر اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت‌وگو شده است.

  خبرنگار ماهنامه در این مورد می‌نویسد: محمد اللهیاری پس از سه‌ هفته تماس و پیگیری، صبح یکی از نخستین روزهای زمستان در فضایی دوستانه و البته غیراداری حاضر به گفت‌وگو با ما درباره اداره متبوع خود شد؛ اداره‌ای که در سه دهه گذشته بیشترین اعتراضات در حوزه کاری وزارت ارشاد را به خود اختصاص داده و البته به قول خود او و به خاطر حفظ شأن و قدرت این اداره، بسیاری از این اعتراضات به صورت بروز اظهارنظر مطبوعاتی بی‌پاسخ مانده و در عین حال با درخواست از ناشر و نویسنده برای حضور در اداره کتاب، به مسأله رسیدگی شده است.

بخش‌هایی از نظرات اللهیاری را که متن کامل آن در سی‌وسومین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شده است در اینجا می‌خوانید:

-    در روزنامه‌ها هم ممیزی صورت می‌گیرد، منتها آنجا مبنا پس از چاپ است ولی کتاب پیش از چاپ ممیزی و نظارت انجام می‌شود. این‌گونه نیست که بگوییم آنجا هر چیزی چاپ می‌شود و نظارتی وجود ندارد. زمانی که در نشریه‌ای مطلبی منتشر می‌شود، اگر اشکالی داشته باشد، مدیر مسؤول را می‌خواهند و هیأت نظارت تشکیل جلسه می‌دهد و حکم صادر می‌کند.

-     راجع به مطبوعات به نظر می‌رسد فرآیند پیش رو فرآیندی عقلانی است. با توجه به سرعت انتشار مطبوعات، مطالب موجود در آنها کارکرد همان روز دارد و روز بعد چون ذهن باید درگیر مطلب جدید شود، مطلب قدیم را فراموش کرده است.

-      ما تلاش می‌کنیم ذهن قانون‌گذار را نیت‌خوانی کنیم. به هر حال اداره کتاب در موضع تصمیم‌گیری نیست. از پایین به قانون‌گذار که در بالا قانون را وصف کرده نگاه می‌کند و سعی دارد نیت‌خوانی کند که او چه چیزی را مدنظر داشته است.

-     معمولاً در فرآیند کاری ما مراعات ناشر، نویسنده و مترجم به اعتبار اینکه شخصیت‌های فرهنگی هستند و جنس‌شان، جنس نرمتری است بیشتر از سایر حوزه‌ها در نظر گرفته می‌شود. سعی می‌کنیم از عصبیت و عجله پرهیز شود، گرچه قانون‌گذاری که قانون نظارت را گذاشته است برای ضمانت اجرایی‌اش آیین‌نامه مربوط به تخلف را پیش‌بینی کرده است. منتها تلاش می‌شود تا جایی که می‌شود مسائل به آرامی حل شود.

-    خیلی‌ها نگاهشان این است که ما در اداره کتاب نرم‌افزار واژه‌یاب داریم و مثلاً متنی را که از ناشر می‌گیریم به نرم‌افزار می‌سپریم و یک‌سری واژه‌ها که باید ممیزی شود، معین می‌کنیم. صراحتاً می‌گویم کار ما این‌گونه نیست و نرم‌افزاری وجود ندارد.

-     موظفیم متن را به صورت کامل بخوانیم. یک وقتی ممکن است مطلبی که گفته می‌شود در خدمت داستان باشد و در خدمت متن باشد. یعنی شما این داستان را که می‌خوانی احساس نمی‌کنی اصلاً این متن را نوشته‌اند که این چند رابطه را پررنگ‌ کنند. اما زمانی نویسنده فقط کتاب را نوشته که به توصیف روابط خاص بپردازد. لذا باید فهمید آن کلمه‌ای که در متن است چه کاربردی دارد. به خاطر همین باید متن خوانده شود و نمی‌توان هر چیزی را به راحتی حذف کرد.

-     رویه این‌گونه است که کارشناس باید خلاصه‌ای از موضوع کتاب را بنویسد و تحت عنوان نقد، آن دیدگاهی که نسبت به کتاب پیدا می‌کند را ارائه دهد. اگر نسبت به کتاب در برخی صفحات یا سطور نکته‌ای را احساس می‌کند، باید تذکر دهد که اصلاح شود یا توصیه ‌کند که یک مقدمه اضافه بشود. بعد از کارشناس، مسؤول آن حوزه موضوعی باید اظهارنظر کند

 

کد: 418
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  •  مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد استفاده از نرم‌افزار واژه‌یاب برای ممیزی کتاب را رد کرد
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH