|  ورود به سايت  |  1397/10/30
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/02/03 نظرات: 0 نظر نمایش: 1803 مرتبه تعداد امتیاز: 7   (Article Rating)
انتشار سی‌وششمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات

انتشار سی‌وششمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات

 با انتشار سی‌وششمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات- ویژه اردیبهشت ماه 92- این نشریه تخصصی وارد چهارمین سال فعالیت خود شد. اولین شماره این ماهنامه، اول خرداد ماه 1389 منتشر شده بود.

در این شماره علاوه بر گفتار و نوشتار جمعی از شخصیت‌های فرهنگی و علمی، پرونده‌هایی با موضوعات رسانه و تبلیغات سیاسی، موسیقی و همبستگی قومی، کپی‌رایت و همگرایی و واگرایی رسانه‌های جدید در تلویزیون به چاپ رسیده است. این نشریه یه صاحب‌امتیازی و مدیرمسؤولی امیرعباس تقی‌پور و سردبیری امیر لعلی منتشر می‌شود.

 چرا هفته روابط‌عمومی؟ عنوان سرمقاله این شماره ماهنامه به قلم مدیرمسؤول است که با ذکر تاریخچه نامگذاری روز روابط‌عمومی در تقویم رسمی کشور به چرایی برگزاری هفته روابط‌عمومی در سالجاری اشاره کرده و در تشریح ضرورت‌های توجه بیشتر به ظرفیت‌های نهاد روابط‌عمومی آورده:.«بررسی سابقه نامگذاری روز، هفته و سال روابط‌عمومی (که پرداختن به آن در مجالی دیگر ضروری است) در کشورهای مختلف مؤید آنست که هر اندازه حکومت‌ها در بخش‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی پیشرفت می‌کنند، به همان اندازه به بهره‌گیری از نهادهای مشاوره و اجرای برنامه‌ها و راه‌حل‌های روابط‌عمومی، احساس نیاز کرده و با چنین نامگذاری‌هایی لزوم توجه بیشتر به مسؤولیت‌ها و عملکرد حرفه‌ای این دانش، فن و هنر را به مثلث دولت، مردم و کارگزاران روابط‌عمومی، گوشزد می‌کنند».

در اولین بخش تحلیل‌ها، یادداشت‌ها و دیدگاه‌های این شماره ماهنامه، یادداشتی با عنوان نقش رسانه‌ها در آموزش ملي و يادگيري مادام‌العمر توسط محمدناصر حقیقت به رشته تحریر درآمده و در آن به بررسی این موضوع براساس اهداف تعيين شده از سوي کمیسیون ملی يونسكو پرداخته شده است. براساس تعريف ارائه شده از سوي کمیسیون ملی يونسكو، «يادگيري مادام‌العمر شامل يادگيري رسمي، غيررسمي و آزاد است كه همه جنبه‌هاي زندگي انسان از جمله خانواده، مدرسه، جامعه، محيط كار و اوقات فراغت را در بر مي‌گيرد.

شخصیت‌پردازی مؤنث در مجموعه کلاه‌قرمزی با عنوان «نَه دست، نَه جیغ، نَه هورا»! به قلم نگین حسینی پژوهشگر ارتباطات نیز عنوان یادداشت دیگری است که ضمن تأکید بر موفقیت‌های مجموعه کلاه قرمزی، یک پرسش جدی مطرح کرده است: «چرا شخصیت‌های ثابت مجموعه کلاه‌ قرمزی عمدتاً مذکر هستند»؟

نگاهی به کارکرد فراموش شده قهوه‌خانه‌ها با عنوان« قهوه‌خانه؛ شبکه ارتباط اجتماعی–تاریخی» نوشته مشترک صالح امین‌پور و فردین مصطفایی و «نکات مهم ارتباطات مؤثر برای مدیران» نوشته نیکولاس وی. لیوپا و ترجمه عادل میرشاهی از دیگر مطالب این بخش هستند.

دو گفت‌وگوی خواندنی محمد دشتی با مرتضی مجدفر در مورد سرقت رسانه‌ای با عنوان «آماده‌خورها در کمین خبر دیگران»! و گفت‌وگوی وی با عیسی بخشی، آخرین بازمانده از گروه سه نفره بخشی‌های بجنورد درباره موسیقی خراسان شمالی با عنوان «پنجه ما بر تار دل مردم می‌نوازد» تجارب و اطلاعات مفیدی را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

در این ماهنامه گفت‌وگوی سیاوش کوخه‌یان با سعیدرضا عاملی که به واکاوی باید‌ها و نباید‌های آموزش مجازی پرداخته‌اند با عنوان «استاد آنلاین، دانشجو آنلاین، دانشگاه آفلاین» منتشر شده است. منوچهر دین‌پرست نیز در گفت‌وگو با ابوذر ابراهیمی ترکمان رایزن فرهنگی ایران در روسیه با تیتر «روس‌ها رسانه تأثیرگذار در جهان ندارند» و مصاحبه با رضا سجادی سفیر ایران در این کشور با عنوان «رسانه‌ها بعد از گلاسنوست» تلاش کرده وضعيت رسانه‌ها در روسيه بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي را ترسیم کند.

اما  دو گفت‌وگوی حمید نورشمسی با حجت‌الاسلام رسول جعفریان تحت عنوان «ادعا درباره مهدویت نردبان ترقی برخی شده است» و  علی آقاغفار با عنوان «پشت خیلی از تصمیمات فرهنگی اراده‌ای غیرفرهنگی خوابیده است» نیز در این ماهنامه دیده می‌شود. علی آقاغفار که شش سال به عنوان سردبیر خبرگزاری ایبنا فعالیت می‌کرد  اوایل زمستان سال گذشته از این رسانه کنار گذاشته شد. این گفت‌وگو نقدهای آقاغفار به مدیریت فرهنگی و رسانه‌ای حوزه کتاب را به شکلی صریح پیش روی خوانندگان قرار می‌دهد.

«چند کلمه درباره مدیریت فرهنگی» نوشته ندا مفاخری و «مهدیان دروغین از نگاه ارتباطات، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی در بستر منجی‌سازی» نوشته محمدرضا اسدزاده نیز از دیگر یادداشت‌ها و تحلیل‌های منتشر شده در سی‌وششمین ماهنامه مدیریت ارتباطات است.

امیر لعلی سردبیر ماهنامه نیز در گفت‌وگو با سید محمد پژمان، شهردار مشهد که عنوان دومین پایلوت شهر الکترونیک در کشور را یدک می‌کشد گفت‌وگو کرده است. در این گفت‌وگو که با تیتر «شهر الکترونیک متولی ندارد» منتشر شده، روند الکترونیکی شدن خدمات شهرداری‌ها به شهروندان مورد بررسی قرار گرفته است. این مصاحبه با دو یادداشت از دکتر علی‌اکبر جلالی، بانی شهرها و روستاهای الکترونیکی در کشور با عنوان «جایگاه شهرهای الکترونیک ایران تا پایان سال 1391» و مسعود فاتح، روزنامه‌نگار با عنوان «از زیرساخت تا فرهنگ‌سازی؛ دلایل کندی شکل‌گیری شهرهای الکترونیک» همراه شده است.

پرونده تبلیغات: رسانه و تبلیغات سیاسی

«جايگاه رسانه در تبليغات انتخاباتي» نوشته ليلا خانزاده، «سواد رسانه‌اي؛ فيلتري ميان تبليغات سياسي و افكارعمومي» نوشته مريم محمدي، بررسی ماهیت و اهداف تبلیغات سیاسی در گفت‌وگوی ليلا خانزاده با حسن بشیر تحت عنوان «تبلیغات سیاسی به دنبال گفتمان‌سازی و اقناع مخاطب»، «تجربه‌ استفاده انتخاباتي از رسانه‌ها در دنيا» نوشته علي قنادزاده، «تلاقي رسانه، تبلیغات و اخلاق در جامعه ایرانی» به قلم رضا قسیمی و «سواد رسانه‌ای؛ رمزگشای تبلیغات سیاسی» نوشته فائزه سادات شاه طاهری عناوین و موضوعات این پرونده را تشکیل می‌دهند.

فرهنگی: موسیقی و همبستگی قومی

«همه ما منافع، اهداف و دشمن مشترک داریم» نوشته فاطمه پورمعصوم، «از حماسه‌سراییقیچک تا هم‌سرودی با همه اقوام ایرانی» نوشته عبدالسلام بزرگ‌زاده، دیدگاه عبدالسلام بزرگ‌زاده پژوهشگر موسیقی بلوچستان درباره تأثیر موسیقی در انتقال، گفت‌وگوی فاطمه پورمعصوم با علی‌اکبر فرهنگی با عنوان «اقوام ایرانی، تحت فرهنگ فراگیر ایرانی، نواهای یکدیگر را درک می‌کردند؛ موسیقی بیان‌کننده احساسات ناب بشری است» و مصاحبه با امير مصطفي جعفرپوري، نوازنده تنبور با تیتر «نزديکي جان‌هاست به هم، نغمه تنبور» در این پرونده منتشر شده‌ است.

حقوقی: کپی‌رایت

«قانون کپی‌رایت؛ رهیافتی مؤثر برای گسترش ارتباطات هنری» نوشته پیمان مرادخانی، «رسانه‌ها بستري براي تحقق كپي‌رايت» نوشته بهروز بلمه، گفت‌وگوی آمن خادمي با پری ملکی، سرپرست گروه موسیقی خنیا با تیتر «هیچ پیش‌درآمد و بستری برای کپی‌رایت نداریم»، «خوانش‌های امروزی در تئاتر مبنایی ارتباطی دارند» نوشته حجت‌اله مرادخانی، «انتزاعي بودن مجسمه؛عامل برقراري ارتباط با مخاطب» به قلم حجت‌اله مرادخاني و گفت‌وگوی وی با ایران درودی، بانوي هنرمند ایران با تیتر «صداقت هنرمند، عامل اصلي ارتباط با مخاطب است: نبود قوانين صريح موجب شده تا در حراج‌هاي هنري حق هنرمندان ناديده گرفته شود»، «پاسداری از فرهنگ تضمینی برای ماندگاری روابط انسانی» نوشته سمیه حیدری، عناوین مطالب این پرونده است.

دیجیتال: همگرایی و واگرایی رسانه‌های جدید در تلویزیون

«همگرایی و واگرایی رسانه‌های جدید در تلویزیون؛ دنیای جدید و دیوانه» نوشته رضا قربانی، گفت‌وگوی مهشید مظلوم با دکتر داوود زارعیان درباره مفهوم IPTV با عنوان «ابزاری برای مقابلهبا کاربرد زیاد شبکه‌های ماهواره‌ای و سرگردانی مخاطب» و گفت‌وگوی وی  با محسن فردرو قائم‌مقام معاونت مجازی صداوسیما با تیتر « IPTV امکان رقابت در سپهر رسانه‌ای با شبکه‌هایماهواره‌ای را فراهم می‌کند»، «طرح چند نکته درباره مخاطب‌پسند شدن IPTV در ایران؛ آیا تلویزیون تعاملی برای مردم ایران تجربه کاربر بالایی دارد»؟ نوشته مریم بورقانی فراهانی «تلویزیون تعاملی، عرصه‌ای جدید برای فعالیت مخاطب؛ اینترنت چگونه به توسعه تلویزیون کمک می‌کند»؟ نوشته فاطمه ندیمی و «رسانه‌های جدید، تغییرات در تلویزیون را اجتناب‌ناپذیر کرده‌اند؛ تلویزیون عصر جدید» نوشته فاطمه پورمعصوم مطالب پرونده رسانه سی‌وششمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات است.

در این شماره بخش بیست‌وششم کتاب «نگارش در روابط‌عمومی» نوشته تامس.اچ.بيوينز با ترجمه علیرضا باستانی از انتشارات دبيرخانه دائمی همايش روابط‌عمومي الكترونيك منتشر شده است.

مدیریت ارتباطات در 84 صفحه تمام رنگی با قیمت 5 هزار تومان منتشر و علاوه بر کیوسک‌های مطبوعاتی از طریق سایت www.prshop.ir  قابل تهیه است.

کد: 445
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • انتشار سی‌وششمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH