|  ورود به سايت  |  1397/10/30
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/02/20 نظرات: 0 نظر نمایش: 2647 مرتبه تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)
رسانه‌های روسیه قطعاً از غرب بازتر وآزاد تر هستند!

رسانه‌های روسیه قطعاً از غرب بازتر وآزاد تر هستند!

   رضا سجادی، سفیر ایران در روسیه:رسانه‌های روسیه قطعاً از غرب بازتر وآزاد تر هستند!

 وضعيت رسانه‌ها در روسيه بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي چگونه است؟ آيا روسيه توانسته تجربه و خاطره يك قرن نظام توتاليتر و كمونيستي را به فراموشي بسپارد؟ آيا نظام قانوني خاصي فعاليت رسانه‌هاي روسيه را هم‌اكنون كنترل مي‌كند؟ رسانه‌ها و مطبوعات روسیه تا چه اندازه از آزادي برخوردارند؟ در فضاي مجازي و وب رسانه‌ها چه وضعي دارند؟ اين مجموعه سؤالات  را منوچهر دین‌پرست به نمایندگی از سوی ماهنامه مدیریت ارتباطات با رضا سجادي، سفير ايران در روسيه كه چندين سال است از نزديك در جريان تغيير و تحولات اجتماعي، سياسي و فرهنگي روسيه است، در ميان گذاشته است.

بخشی از دیدگاه‌های وی را که متن کامل آن در سی‌وششمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شده است بخوانید:

-    زمان شوروی کاملاً یک سیستم بسته تعریف شده از بالا در جریان بوده است و رسانه‌ها کاملاً در چارچوب و اراده حاکمیت بوده‌اند. بالطبع استعدادها رشد نمی‌کرده و مقالات انتقادی منتشر نمی‌شده است اما تحولی بعد از فروپاشی ایجاد شده و الان در دانشگاه‌های متعدد، ژورنالیسم به صورت حرفه‌ای آموزش داده می‌شود و نسل جدیدی از روزنامه‌نگاران ظهور کرده‌اند. من حس می‌کنم انقلابی شده است که قابل مقایسه با زمان شوروی سابق نیست. به همین دلیل در چند فضای وبلاگی حداقل 15 تا 20 میلیون آدم مقاله و خاطره و تحلیل می‌نویسند و افراد با هم ارتباط دارند و دولت هیچ منع و محدودیتی ایجاد نمی‌کند.

-     روسیه غیر از حدود 15 تا 20 میلیون وبلاگ توسط مردم، امروز بیش از سه هزار رسانه ثبت شده دارد که کار خبري انجام می‌دهند. به نظر من رسانه‌ها در روسیه بیش از رسانه‌های غرب باز هستند. بخش زیادی از این رسانه‌ها دست دشمنان دولت و دشمنان آقای پوتین است و مرتب ایشان را تضعیف می‌کنند. به نظر من رسانه‌های روسیه قطعاً از غرب بازتر وآزاد تر هستند. در غرب یک نظام کاملاً مدیریت شده حاکم است ولی در روسیه کاملاً نظامی باز حاکم است که هر کس هر چه می‌خواهد می‌نویسد و قابل مقایسه با زمان شوروی نیست.

-    من سفیر یک کشور خارجی هستم، چهار وبلاگ دارم، سفیر آمریکا هم آزاد است. یعنی ما که خارجی هستیم، همه چیز می‌نویسیم، خودشان که بیشتر از ما هم آزاد هستند. من گاهی مقالاتی می‌نویسم که سیاستی را تأیید می‌کنم که مثلاً در مورد سوریه چه کار خوبی شد. بعد 10 نفر علیه دولت روسیه نظر می‌نویسند و کسی هم حساسیتی نشان نمی‌دهد. الان به نظر من کنترل وجود ندارد و باید کنترل ایجاد شود.

-     به نظر من الان آزادي فعاليت رسانه‌ها در روسيه مهار نشده و منطقی نیست و قطعاً باید این کار صورت گیرد. مطبوعات رسالت ملی دارند و باید حقایق را بیان کنند نه این که بر اساس منافع مافیایي یک کشور خارجی جعل خبر کنند. این‌طوري ما قربانی می‌شویم چرا که دشمن زیاد داریم و ایران طوری محدود می‌شود که وبلاگ سفیرش برای مردم منبع خبر می‌شود. البته این با وضعیت شوروی خیلی فرق می‌کند. الان در روسیه هر کس، هر رسانه‌ای می‌خواهد ایجاد می‌کند.

کد: 451
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • رسانه‌های روسیه قطعاً از غرب بازتر وآزاد تر هستند!
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH