|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/03/13 نظرات: 5 نظر نمایش: 3331 مرتبه تعداد امتیاز: 17   (Article Rating)
سریال‌های ماهواره‌ای و مسمومیت ایدئولوژیک خانواده ایرانی

 سریال‌های ماهواره‌ای و مسمومیت ایدئولوژیک خانواده ایرانی

تحلیل عمیق و خواندنی مریم صبری دارای دکترای مردم‌شناسی در سی‌وهفتمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات با عنوان «سریال‌های ماهواره‌ای و مسمومیت ایدئولوژیک خانواده ایرانی» یکی از مطالب حوزه رسانه این ماهنامه است. وی در تحلیل خود ضمن بررسی وضعیت کنونی تسلط و قدرت رسانه‌ها در سطح جهان، به ارائه راه‌حل‌هایی در مواجهه با حاکمیت ماهواره‌ها پرداخته و با تأکید بر اینکه پیدا کردن مقصر و عامل هجمه نیست بلکه باید قربانی را بیشتر محافظت و جذب کرد، موضوع را از ابعاد جامعه‌شناسانه و روانشناسانه مورد بررسی قرار داده است. بخش‌هایی از آن را می‌خوانید:

-     رسانه‌هاي تصويري مثل ماهواره با برنامه‌هاي تفريحي و سرگرم‌کننده در درازمدت باعث يکسان‌سازي سليقه قشرهاي عظيم جامعه و ايجاد شکاف‌هاي جديد طبقاتي و تعمق آنها مي‌شود.

-     از پيامدها و معضلات برنامه‌هاي ماهواره‌اي می‌توان به افول فرهنگ، رشد روزافزون بي‌سوادي عمومي به علت تماشاي بي‌حد اين برنامه‌ها، عدم تمرکز و تفکر نسبت به موضوعات و مطالب مختلف، کاهش دادوستدهاي عاطفي و اجتماعي در روابط انسان‌ها با يکديگر، رنگ‌باختگي ارزش‌هاي انساني و باورهاي مذهبي و نمادهاي ملي و ميهني و در نتيجه خطر سقوط فرهنگ اجتماعي اشاره کرد.

-     دهه ۶۰ زماني بود که این سریال‌های خانوادگی پا به عرصه رسانه ملی گذاشت. محصولات چشم‌بادامي‌ها و اروپايي‌ها؛ سريال‌هايي از ژاپن و آلمان، خوراك شبانه‌روزی تلويزيون را تأمين و مخاطبان را سرگرم مي‌كردند. ازجمله این سریال‌ها می‌توان به «سال‌هاي دور از خانه»، «داستان زندگي»، «جنگجويان كوهستان»، «ارتش سري»، «كارآگاه كاستر»، «درك»، «ركس» و... اشاره کرد.

-     در حال حاضر پنج سريال «روزگار تلخ»، «حريم سلطان»، «عشق ممنوع»، «عمر گل لاله» و «عشق و جزا» تمام اوقات شبانه‌روز تماشاگراني را كه به ماهواره يا شبكه‌هاي غيررسمي ايراني دسترسي دارند، پر كرده است. داستان همه این سریال‌ها قصه‌هاي يك‌خطي پيرامون عشق و نفرت ميان يك مثلث عاشقانه كه به مدد توانايي تيم فيلمنامه‌نويسي وارد حاشيه‌هاي جذاب‌تر از متن شده‌اند و با آب‌بندي در ملودرام عاطفي و خانوادگي شخصيت‌ها، شماره تعداد قسمت‌هاي سريال را به بيش از ۱۰۰رسانده‌اند؛ رؤيايي كه هنوز در تلويزيون ايران اتفاق نيفتاده است.

-     از بعد جامعه‌شناسی ازجمله کاراکترهای این سریال‌ها این است که «پدیده لذت‌جویی نفسانی» را تبلیغ می‌کند. در همین راستا «اخلاق تعدیل‌شده»ای به‌طور فراگیر به خورد مخاطب داده می‌شود که مشابهتی با اصول اسلامی ندارد.

-     از بعد روان‌شناسی فراگیر بودن رسانه موجب می‌شود چنین دیدگاه‌هایی در ناخودآگاه جامعه پایه‌ریزی شود و در آینده‌ای نه چندان دور تبعات دیگری نیز داشته باشد. شاید جامعه امروز ما از این لذت‌جویی و بی‌عدالتی افراطی مصون است، اما تضمینی نیست که نسل نوجوان که با این چنین ارزش‌های وارداتی رشد می‌کند کماکان بر ارزش‌های گذشتگان قدم بگذارد. نسل آینده آماج ایدئولوژی‌ای قرار گرفته که جامعه ایرانی در 10سال آینده تاوان این حملات را خواهد داد. در سیاست شبکه‌های فارسی زبان حتی گزینش نام سریال‌ها نیز با سیاست تخریبی/تبلیغاتی همراه است. مثلاً نام سریال حریم سلطان «قرن باشکوه» است؛ عنوانی کاملاً تاریخی، اما وقتی همین سریال برای مخاطب داخلی آماده می‌شود، می‌بینیم که عنوان حریم سلطان برای آن برگزیده می‌شود. از طرفی زمان تعیین شده برای پخش این سریال‌ها به گونه‌ای است که عمده مردم در ایران فارغ از مشغله کار هستند و هرگز آن را از دست نمی‌دهند.

-     سینما و تلویزیون به دلیل این‌که می‌توانند فرآیند اقتدار و نفوذ فرهنگ قدیمی‌تر (سنتی) و نظام کنترل اجتماعی را سست کنند با آسیبی تحت عنوان «فردگرا شدن» شخص که معلول وضعیت‌های جدید (مدرن) می‌باشد همراه است. در این وضعیت خواست و تمایلات لذت‌جویانه جنسی و اقتصادی فرد، جدا از آرزوها و تمایلات گروه خانوادگی‌‌اش رسمیت یافته و مورد توجه قرار می‌گیرد. در واقع در اینجا رسانه‌ها به ویژه تلویزیون با پرداختن به فرد و تمرکز بر آن به نوعی موجب سست شدن این نگرش و نیز افزایش بی‌سازمانی خانوادگی شده‌اند.

متن کامل این تحلیل را در سی‌وهفتمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات مطالعه فرمائید.

 

 

کد: 455
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  •  سریال‌های ماهواره‌ای و مسمومیت ایدئولوژیک خانواده ایرانی
امتیاز بندی

نظرات
سمیه

# ارسال کننده: سمیه
   تاریخ ارسال: 1392/03/14
من هم با نظر خانم دکتر کاملا موافقم .تماشای این نوع سریال ها در منزل ضمن اینکه قبح و زشتی رفتارهای غیر اخلاقی را از بین می برد، منجر به شکستن حریم بین افراد خانواده نیز می شود.
sharareh

# ارسال کننده: sharareh
   تاریخ ارسال: 1392/03/15
تا زمانی اقلیتی حاکم بر جان و مال وفرهنگ و همه آیتمهای زندگی اکثریتی هستند انتظاری بیش از این نمیتوان داشت.رسانه های ما چه خدمتی برای ملت انجام داده اند ؟سینما و تلویزیون ما همان بازتابی را در عرصه جهانی ایفا میکنند که ماهواره های بیگانه برای ما.به جای سرکوب دیگران کمی هم در افشای دغل بازیهای رسانه های خود هزینه کنیم
بابک

# ارسال کننده: بابک
   تاریخ ارسال: 1392/03/16
کلیات درسته. اما اشکال برمی گرده به خالی بودن ظرف ما. که حالا میشه هر چیزی توش ریخت. چرا این سریال ها در کشورهای دیگه به اندازه ی ایران بیننده نداره؟
مسعودارباب

# ارسال کننده: مسعودارباب
   تاریخ ارسال: 1392/03/24
بسم الله الرحمن الرحیم
هدف این سریال ها:
1-فروپاشی نظم ونظام خانواده،
2-جداکردن فردازخانواده وگرفتارنمودن به زندگی مجردازاجتماع وبی اعتناءبه اصول و ضوابط ونظم ونظام جامعه، فارغ ازکنترل های خانوادگی واجتماعی،
3-سست کردن دین افرادباوقیح کردن مردم ازطریق دیدن صحنه های خلاف شرع شرب الکل وارتکاب دیگرمحرمات(بسیارصحنه های شرب الکل نشان داده می شودوباتغییررنگ آن مخصوصاًقصددارندبه بیننده بفهمانندکه این الکل است، لباس های عریانگرافراطی،شخصیت اول فیلم اعم ازمردوزن دوبزهکارمسلُم اند. ساواش و... در بار آشنامی شوندوبدنبال شرب الکل ارتکاب رابطه نامشروع صورت می گیردوفرزندی نامشروع متولدمی گردد. هردو این هاشخصیت های اول فیلم اندوخواننده رابه سمتی می کشانندکه سلامتی وموفقیت وحفظ آندوراآرزومی کنند. نظام خانوادگی ، حرمت مادر، قاعدۀبزرگتروکوچکترو... زیرپای می رودوبالاخره همین دوپیروزوصدرنشین می گردند. درحسین کنان ولامیا، بازیک تجاوزبه عنف ! دختربارضایت کامل اززنای صورت گرفته ، ومردباابرازصریح هوسبازانه بودن زنافیلم راادامه می دهند. نهایتازن خودرادرجوارچندمردقرارمی دهد، کنان وکمال بیگ وجمیل، ترویج اینکه می توان ازکسی به هرشکل باردارشدولی درخانه مرددیگری بودامارابطه نداشت ! توجیه همخانگی های ...! )...و... روابط خلاف شرع ضربدری وخیانت دربیت موردامانت و...
ترویج بدبینی و... وقتی که خلاف مشاهده وبارهادیده شود، قبح اش می ریزد. پس ازآن ارتکابش آسان می شود... من تردیدی ندارم که این سریال هاسفارشی اند. دست سازمان یهودیاسرمایه داری انسان خواررادراین ماجری آلوده می بینم .
این سریال هازمانی شروع شدندکه دست فارسی 1روشدوفهمیدندکه هدف ویرانگری خانواده هاوترویج فحشاءو... است . اکنون سریال هاراترکی می سازندکه هم همسایه مان است وهم هم دینمان پس بدلیل قرابیت مکانی وعقیدتی براحتی می توانندبه خوردمردم بدهند. مواظب باش!
مسعودارباب - کیش - 92.3.23
فرهاد

# ارسال کننده: فرهاد
   تاریخ ارسال: 1392/04/05
روزگاری فیلسوفی از "افیون توده ها" سخن راند. اگر آن روز او افیون توده ها را در یک نقطه می دید، متاسفانه امروز با "افیون های توده ها"، با سریال های اینچنینی، با فوتبال تجاری، باموسیقی مصرفی ووو روبرو هستیم.
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH