|  ورود به سايت  |  1397/10/26
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/03/16 نظرات: 0 نظر نمایش: 2407 مرتبه تعداد امتیاز: 5   (Article Rating)
دوستان را نزدیک نگهدار، دشمنانت را نزدیک‌تر

دوستان را نزدیک نگهدار، دشمنانت را نزدیک‌تر
روایتی از یک کمپین انتخاباتی در روم باستان:دوستان را نزدیک نگهدار، دشمنانت را نزدیک‌تر

  بهاره محبی  در سی وهفتمین  شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات به ذکر روایتی خواندنی از یک کمپین انتخاباتی در روم باستان با «عنوان دوستان را نزدیک نگهدار، دشمنانت را نزدیک‌تر» پرداخته و با اشاره به مطلبی از نشریه فارین افیرز نوشته: نشریه فارین افیرز سال 2012 و در اوج رقابتهای انتخاباتی اوباما و میت رامنی با انتشار نامهیک نویسنده روم باستان به برادرش، از قدمت 2هزار ساله کمپین‏های سیاسی و انتخاباتی نوشت. به نوشته فارین افیرز، شاید ابزارهای دنیای امروز تفاوت‏های باورنکردنی با عصر روم باستان داشته باشد، اما اصول ابتدایی تشکیل یک کمپین انتخاباتی موفق، ازجمله ترغیب جوانان به حضور در صحنه و مهارت برقراری ارتباط با دیگران، همان است که 2هزار سال پیش بود.

خواندن بخش‌هایی از این مطلب خالی از لطف نیست.
مارکوس تولیوس سیسرو، فیلسوف، سیاست‌مدار و وکیل رومی، در سال 64 پیش از میلاد مسیح برای کنسول، بالاترین مقام در جمهوری روم کاندیدا شد. مارکوس 42ساله سیاست‌مداری خوش‌نام و وکیلی موفق بود اما اشراف‏زاده نبود و در دنیای سیاست روم باستان، کسانی که اشراف‏زاده نبودند، حذف می‏شدند. اما کوئنتیس، برادر جوان‌تر مارکوس، معتقد بود از آنجا که کاندیدای دیگر چندان محبوبیتی نداشت، مارکوس با بهره‏گیری از یک کمپین انتخاباتی منسجم و خلاق شانس پیروزی را دارد. در آن زمان در روم، هر شهروند (مرد) رومی میتوانست رأی بدهد اما سیستم رأیگیری فرآیند پیچیدهای داشت. شهروندان ثروتمند از حمایت‏های اجتماعی و سیاسی تبعیضآمیزی برخوردار بودند و برای انتخاب فرد موردنظر از اعمال خشونت و رشوه دادن هم ابایی نداشتند اما در مجموع روند برگزاری انتخابات منظم و در حد منطقی عادلانه بود. کوئنتیس در آن زمان طی نامه‏ای به برادرش مارکوس، به او توصیه می‏کند که چگونه کمپین انتخاباتی خود را راه‏اندازی کند. البته برخی کارشناسان معتقدند که این نامه را کوئنتیس ننوشته اما آنچه از این نامه برمی‏آید نشان می‌دهد که نویسنده کاملاً با فضای سیاسی آن روز روم باستان آشنایی داشته است.
 به برادرم مارکوس
گرچه تو اکنون مردی قوی، باتجربه و سخت‏کوش هستی اما به خاطر احساس محبتی که به یکدیگر داریم میخواهم آنچه را که در شب و روزهای گذشته مرا نسبت به نتیجه کمپین نگران کرده با تو در میان بگذارم.
بسیار مهم است که تو از مزایای بسیاری که احاطه‏ات کرده است، بهره بگیری... آدم‏های کمی هستند که به اندازه تو طرفدار داشته باشند. گذشته از شبکه تجاری که اکنون با آنها کار می‏کنی، همه کسانی که روزگاری با تو کار کرده‌اند (به سبب خوش‌نامی و درست‌کاری تو) اکنون طرف تو هستند. شهرهای ایتالیایی هم از تو حمایت میکنند. کسانی را که با موفقیت از آنان در دادگاه حمایت کردی فراموش نکن. همه آنها طیف گسترده‏ای از شبکه‏های اجتماعی را دارند و البته گروه‏های خاصی که به خاطر منافعشان ممکن است از تو حمایت کنند را به یاد داشته باش. در نهایت از جوانان به خوبی استفاده کن، کسانی که تو را ستایش میکنند و میخواهند از تو بیاموزند. به علاوه به یاد همه دوستان وفاداری که همه روزه در کنار تو هستند، باش.
به کسانی که به هر دلیلی وامدار تو هستند یادآوری که اکنون با حمایت از تو باید دین خود را ادا کنند. از کسانی پیش از این در کنسول بودند، کمک بگیر. باید این افراد ارتباط برقرار کنی. تو و دوستانت باید این افراد را متقاعد کنید که سنت‏گرا هستید. هیچگاه اجازه نده که فکر کنند یک پوپولیست (عوامگرا) هستی. به آنها بگو اگر به نظر میرسد که درباره هر مسأله‏ای جانب عموم مردم را میگیری به این خاطر است که به اکثریت آرای پومپی نیاز داری، بنابراین آنها میتوانند از نفوذ خود برای کمک به تو استفاده کنند یا حداقل اینکه از این نفوذ علیه تو استفاده نکنند...
 امید را زنده نگه دار
میخواهیم درباره برخی جزئیات که باید در کمپین انتخاباتی خود به آن توجه داشته باشی، صحبت کنم. صریح صحبت کن... از آنجایی که تو به دنبال تصاحب مهم‌ترین کرسی در روم هستی و دشمنان بالقوه زیادی داری، نباید هیچ اشتباهی مرتکب می‏شوی... به دنبال یک مقام بودن دو نوع فعالیت را می‏طلبد: تضمین حمایت دوستان و جلب نظر افکار عمومی. حسن نیت دوستان را می‏توانی از طریق مهربانی، مساعدت، احیای دوستی‏های قدیمی و در دسترس دوستان بودن کسب کنی. اما در انتخابات تو باید به دوستی فراتر از مرزهای زندگی هر روزه فکر کنی. برای یک کاندیدا، یک دوست می‏تواند هر کسی باشد که به تو حسن نیت نشان دهد یا به دنبال مشارکت با تو باشد.
از خانواده و کسانی که با تو ارتباط نزدیکی دارند، غافل نشو. مطمئن شو که همه آنها پشت سرت هستند و پیروزی تو را می‌خواهند. این شامل تبار (قبیله)، همسایگان، مشتریان، بردگان سابق و حتی خدمتکارانت هم می‏شود، چرا که منشأ شایعات مخربی که باعث می‏شود عموم مردم از تو فاصله بگیرند، همین اعضای خانواده و دوستان هستند...
سه چیز است که کسب آرا را در یک انتخابات تضمین می‏کند: حسن نیت، امید و علاقه شخصی. باید تلاش کنید تا این سه عامل را به اعضای کمپین خود بدهی. آنها باید درک کنند که اگر الان از تو حمایت نکنند احترام عمومی را از دست خواهند داد. تا جایی که امکان دارد با تک‏تک‏ آنها صحبت کن و اجازه بده این را بدانند که اگر از تو در این انتخابات حمایت کنند، تو را مدیون خودشان کرده‏اند.
کسانی که امید الهامبخش آنان بوده است، باید ایمان داشته باشند که تو همیشه برای کمک کنارشان هستی. اجازه بده بدانند که قدردان وفاداری آنان هستی و از هر کاری که برای پیروزی تو در این انتخابات انجام می‏دهند، سپاسگزاری.
در هر محله و شهری افراد کلیدی هستند که قدرت در دست آنهاست. مطمئن شو که این افراد را از آن دسته افرادی که به ظاهر مهم هستند اما در واقع هیچ قدرتی ندارند و حتی در گروههای خود محبوب نیستند، تشخیص میدهی. شناسایی تفاوت میان مردان مفید و غیرمفید در هر سازمانی، باعث می‏شود تا روی افرادی سرمایه‏گذاری کنی که میتوانند به تو کمک کنند، حتی اگر کمک کوچکی باشد.
در جست‌وجوی مردانی باش که به تو احترام میگذارند، حتی اگر این افراد خود کاندیدا هستند. با آنها دیدار و گفتوگو کن، آنها را بشناس. از زبانی استفاده کن که میفهمند. آنها میخواهند دوست تو باشند اگر ببینند که تو هم آنها را میخواهی. مردان شهرهای کوچک یا اقوام محلی میخواهند دوست تو باشند، اگر فقط برای یاد گرفتن نام آنها کمی به خود سختی بدهی. اما مراقب باش، آنها احمق نیستند. آنها در صورتی از تو حمایت میکنند که باور داشته باشند، چیزی به دست میآورند. در این صورت هیچ شانسی را برای کمک کردن به تو از دست نمیدهند.
باید توجه ویژه‏ای به تجار و شهروندان نسبتاً ثروتمند داشته باشی. از آنجایی که تعداد این افراد زیاد نیست، شناسایی آنان چندان دشوار نیست، چرا که احتمالاً می‏توانی حمایت برخی از آنان را در انتخابات داشته باشی.
 دوستان را نزدیک نگهدار، دشمنانت را نزدیک‌تر
گفتهام، برای پیروزی در انتخابات باید به فراتر از دوستیهای روزمره فکر کنی. از ابتدای نامه تاکنون همواره از دوستی و محبت سخن گفته‏ام اما در اینجا باید یادآوری کنم که احتیاط پیشه کنی و احمقانه هر پیشنهاد دوستی و حسن نیتی را نپذیری. سیاست سرشار از فریب، دورویی و خیانت است. سرشت پاک تو پیش از این هم باعث شده بود که دوستی کسانی را بپذیری که تنها به دوستی با تو وانمود میکردند اما در واقع به تو حسادت میکردند، پس این جمله را به یاد داشته باش، «به آسانی به مردم اعتماد نکن.»
سه دسته افراد وجود دارند که در برابر تو خواهند ایستاد: کسانی که به آنها آسیب رساندهای، کسانی که بدون هیچ دلیلی تو را دوست ندارند و کسانی که دوستان نزدیک مخالفان تو هستند. با دسته اول با احترام برخورد کن و به آنها بفهمان که عمدی نداشتهای و به عنوان یک وکیل کار خود را انجام داده‏ای. در برخورد با دسته دوم تلاش کن محبت آنان را به دست بیاوری و در برخورد با گروه سوم، از تکنیک مشابه استفاده کن، خیرخواهی خود را اثبات کن حتی به کسانی که دشمنت هستند...
 
گفتنی است به مناسبت در پیش بودن انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست‌جمهوری، دو پرونده کمپین سیاسی و افکارسنجی برای مخاطبان سی‌وهفتمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات تدارک دیده شده است.
سی‌وهفتمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات، علاوه بر کیوسک‌های مطبوعاتی از طریق سایت www.prshop.ir قابل خریداری است.
کد: 458
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • دوستان را نزدیک نگهدار، دشمنانت را نزدیک‌تر
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH