|  ورود به سايت  |  1397/03/06
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/03/20 نظرات: 0 نظر نمایش: 2757 مرتبه تعداد امتیاز: 6   (Article Rating)
اعضای کنسرسیوم محتوای ملی باید تنگ‌نظری در عرضه منابع را کنار بگذارند

اعضای کنسرسیوم محتوای ملی باید تنگ‌نظری در عرضه منابع را کنار بگذارند

انتقاد رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از کتابخانه‌های مجلس، دانشگاه تهران و آیت‌الله مرعشی!

  نسخ و اسناد نگهداری شده در کتابخانه‌ها و آرشیوهای ملی، داشته‌های فرهنگی ملتی هستند که بخشی از هویت آن را تشکیل می‌دهند. باید توجه داشت که دسترس‌پذیر کردن این منابع اطلاعاتی برای محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی، نه تنها موجب افزایش شناخت آنها از فرهنگ و تمدن هر کشور می‌شود بلکه می‌تواند زمینه توسعه فرهنگی، به ویژه در خارج از کشور را فراهم کند. ماهنامه مدیریت ارتباطات پس از نزدیک به 2سال ریاست اسحاق صلاحی بر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با وی گفت‌وگویی انجام داده که بخش‌هایی از آن را اینجا و متن کامل را در سی‌وهفتمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات- خرداد 92- مطالعه کنید.
-         این سازمان صیانت از آثار مکتوب و مستند کشور را برعهده دارد و براساس اساسنامه، مکلف است آنچه در داخل و خارج از کشور درباره ایران و اسلام تولید می‌شود، در کتابخانه ملی جمع‌آوری کند. همچنین اسناد جمع‌آوری شده در آرشیو ملی نگهداری می‌شوند. بنابراین گردآوری، سازماندهی و نگهداری از اسناد و میراث مکتوب یکی از کارکردهای اصلی این سازمان است.
-         طی 2سال گذشته به جای این‌که تنها بخواهیم میراث‌دار باشیم، می‌خواهیم در میراث‌سازی هم ایفای نقش کنیم. اگر بتوانیم داشته‌های مخازن و سایر کتابخانه‌های غیردولتی و دولتی را درون شبکه‌ای قرار دهیم که سهل‌الوصول بوده و قابل دسترس برای پژوهشگران داخل و خارج باشد آن موقع می‌توانیم بگوییم در بازتولید دانش و ایجاد یک تمدن ایرانی اسلامی موفق بوده‌ایم.
-         اگر در قرن 21 خست و بخل به خرج داده و منابع و اطلاعات را در مخازن دربسته قرار داده و شرایط دسترسی را سخت کرده و اطلاع‌رسانی را به حداقل برسانیم با این نگاه محدودی که ایجاد می‌کنیم دیگران را از دسترسی به منابع محروم می‌کنیم. این نگاه متناسب با پارادیم حاکم بر قرن 21 نیست.
-         براساس هدف استراتژیک سازمان قرار است در ایران 1404 همگام با سند چشم‌انداز 20ساله کشور «هاب ملی دانش» شویم. در همین راستا زیرساخت‌های فناوری خود را توسعه دادیم و آموزش نیروی انسانی را تکمیل کردیم.
-         برای آنکه هاب دانش ملی بشویم باید آشتی بین محیط مجازی و داشته‌های خود ایجاد کنیم و منابع را اسکن کرده و در محیط دیجیتال قرار داده و از فضای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری استفاده کنیم.
-         در گذشته معضل جدی سازمان این بود که داشته‌ها باید اینجا باشد و هر فردی که به این منابع نیاز داشت باید به این مکان مراجعه می‌کرد و این اطلاعات را دریافت می‌کرد، اما من این نگاه را در تضاد با تغییر پارادایم قرن 21 می‌دیدم. این یعنی مرگ سازمان!
-         تاکنون از 35هزار نسخه خطی، 34هزار جلد را اسکن کرده و دسترس‌پذیر کردیم. این در حالی است که در گذشته حتی نمی‌توانستیم فهرست 12هزار جلد نسخه خطی را ببینیم، اما امروز به همه این منابع دسترسی داریم. ما در تالار دیجیتال‌مان بیش از 30هزار ذخیره دیجیتال داریم. همچنین تاکنون 80هزار پایان‌نامه به این سازمان وارد شده که 12هزار جلد آن اسکن شده و 200هزار مورد دیگر قرار است وارد سازمان شود. این اقدامات نتیجه تغییر رویکرد ماست. در حدی که قانون به ما اجازه دهد این منابع روی سایت قرار می‌گیرد. امروز تمام فهرستگان نسخ خطی، کتاب و پایان‌نامه را می‌توانید از روی نسخه موبایل جست‌وجو کنید.
-          سایت کودکان و نوجوان ما یکی از قوی‌ترین سایت‌های علمی ایران در سطح خارج از کشور است. امروز وقتی یک فرد خارجی به کتابخانه ملی می‌آید نگاهش تغییر می‌کند و خودش خواهان این است که با ما همکاری داشته باشد، چون بضاعت کتابخانه ملی برای پژوهشگران مهم است. با این وجود کتابخانه ملی همچنان غریب است.
-          باید در حوزه بین‌الملل با مراکز فرهنگی کشورها ارتباط‌گیری کرده، هزینه کنیم و با پژوهشگران ارتباط برقرار کنیم. این‌گونه آنها مبلغ سیستم ما می‌شوند و پژوهشگران را به ما ارجاع می‌دهند.
-          مهم‌ترین مشکل نداشتن منابع مالی است. باید کتاب داشته باشیم که کتاب بفرستیم. خرید کتاب هم پول می‌خواهد! می‌دانیم که کتاب شهید مطهری اثرگذار است، اما ما این کتاب را به زبان روسی نداریم و ترجمه این کتاب به زبان روسی پول می‌خواهد! نیروی انسانی که قرار است در کشورهای دیگر نسخ ما را اسکن کنند، پول می‌خواهند! تجهیزات اسکن پول می‌خواهد! چاپ مشترک آثار، استقرار و آموزش نیرو پول می‌خواهد و اگر پول نباشد مشکلات حل نمی‌شود.
-         هنوز باور نداریم که یک کار فرهنگی دیر جواب می‌دهد اما اگر جواب دهد بسیار تأثیرگذار و عمیق است. دیپلماسی فرهنگی عمیق‌تر، ماندگارتر و مؤثرتر از دیپلماسی‌های سیاسی و اقتصادی است.
-          می‌خواهیم اسناد بومی هر استان دیگر به تهران نیاید و در همان‌جا مدیریت شود تا پژوهشگران بومی انگیزه بیشتری برای تحقیق داشته باشند.
-         کنسرسیوم محتوای ملی، کار بسیار خوبی است و ما نیز در آن نقش فعالی داشتیم. میزان محتوایی که کتابخانه ملی روی کنسرسیوم گذاشته نشان‌دهنده اعتقاد ماست. کتابخانه ملی تنها سازمانی است که محتوایش حق دانلود دارد. اما به نظر می‌آید که نگاه تنگ‌نظرانه به این عرصه آسیب جدی می‌زند. کتابخانه مجلس، کتابخانه دانشگاه تهران، کتابخانه آیت‌الله مرعشی و سایر مراکز کتابخانه‌ای که در این کنسرسیوم گردهم آمدند باید تنگ‌نظری در عرضه منابع را کنار بگذارند. بنابراین خست در دادن اطلاعات و منابع دلیل حرکت کند کنسرسیوم است که امیدوارم اصلاح شود.

کد: 460
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • اعضای کنسرسیوم محتوای ملی باید تنگ‌نظری در عرضه منابع را کنار بگذارند
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH