|  ورود به سايت  |  1397/10/30
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/04/09 نظرات: 0 نظر نمایش: 1418 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
گشودگی

گشودگی

گذشته از بازتابهای ریز و درشت سیاسی که انتخابات ریاست جمهوری اخیر فرا روی مردم ما در درون مرزها و همچنین در گستره جهانی ایجاد کرد، حضور و مشارکت خوب مردم در پای صندوقهای رای، پیامی نهفته و درخور تامل نیز در پوستههای زیرین این حماسه داشت که میتوان گفت: به خودی خود حامل نویدهایی برای "گشودگی" عمومی جامعه در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است. گشودگی که به فوریت بازتاب های متعدد آن را در زمینه های مختلف شاهدیم.

به راستی؛ بروز دگرگونی های اجتماعی اگرچه بر اساس برخی نظریه های اجتماعی و مطابق باور گروهی از اندیشمندان در دهه های گذشته بویژه در حوزه پژوهش رفتارهای جمعی و جامعه شناسان، بسیار دیر رخ می نماید و الزاما برای هر رخداد اجتماعی زمینه ها و پس زمینه های زیادی را می طلبد، اما امروزه به مدد و قدرت مدیریت ارتباطات و اثرگذاری بی تردید رسانه های جمعی در روشنگری و بازآفرینی افکار عمومی، دیگر نمی توان به شدت گذشته بر نظریه های پیشین علوم رفتاری با قاطعیت پای فشرد. تحولات شتابان جهان و منطقه و التهاب های رخ داده در کشورهای پیرامونی، رشد فزاینده فکری مردم و عمومیت یافتن نیروی مقایسه در افکار عمومی، رویدادها را پر سرعت تر از پیش کرده است.

    نگارنده به هیچ روی قصد پرداختن به زاویههای مختلف جناحی و اثرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی انتخابات اخیر را ندارد و این ستون و مجال بدست آمده را نیز مناسب آن نمیداند، اما دگرگونی در " انتظارات مردمی" در زمینه مسایل مختلف که این روزها پی در پی شاهد تنوع و تکرار و بروز آن در حوزههای مختلف از جمله موضوعات اقتصادی هستیم، من را بر آن داشت تا به دلیل رشته کاری و پیشینه شغلی ام ورای فعالیت های دانشگاهی و ژورنالیستی، از زاویه اقتصادی و مسایل بانکی نیز نیم نگاهی به شرایط جدید داشته باشم. همگان به وضوح دیدند که چگونه از پی انتخابات، بدون هیچ اقدام اقتصادی و مدیریتی از پیش برنامه ریزی شده چه اتفاقاتی در حوزه ارز، بازار سهام، طلا، خودرو و همچنین مسکن افتاد! رویدادی که از دید هیچ بینندهای و کنشگری در بازارهای حرفه ای و مردم عادی کوی و برزن پوشیده نماند!

   به نظر نگارنده این رخداد و بروز نکات اخیر بسیار بیش از پیش بر صحت و درستی این مطلب گواهی دارد که اساسا دوران به درازا کشیدن اثرگذاری متغیر های مستقل بر متغیر های وابسته،  بویژه در رفتارهای اجتماعی سپری شده و کنش ها و واکنش های اجتماعی بسیار زودهنگام تر از پیش بر رفتار اقتصادی جامعه اثر می گذارد! و اگر از این منظر به خوبی نگاه کنیم دست مایه ای برای اندیشمندان اقتصادی خواهیم دشت که می توانند از این پس در پی حل پیچیدگی های اقتصادی و  برطرف کردن رکود در کسب و کار مردم، از طریق بررسی رفتار مردم و زمینه سازی کنش های مثبت آنان در مسیر رشد گام برداشته و در پی رهایی از تورم ریشه دار و مهلک، بیکاری خردکننده و تصلب و بسته شدن درهای توسعه بود!

   درست است که فرمول های اقتصادی، همواره کارساز و امتحان پس داده اند و به نظریه های اثبات شده اندیشمندان اقتصادی، پولی و بانکی نباید به هیچ روی بی اعتنا بود، اما سخن اینجاست که چنین نظراتی بر بستر رفتار مردمی بسیار اثرگذارتر و زودبازده تر خواهد بود. از این رو به راحتی می توان پذیرفت که بی دلیل نبوده و نیست که موضوعات اقتصادی و پولی چندی است علیرغم بهره مندی از فرمول های ریاضی و علم آمار از زیر مجموعه علوم محض و ریاضی خارج و به درستی در زیر مجموعه علوم اجتماعی قرار گرفته است.

از آنجا که بازتابها و نتایج نظریههای پولی، مالی و اقتصادی به شرط ثابت بودن همه عوامل بسیار وابسته به رفتار مصرف کنندگان و مشتریان است، نمیتوان موضوعات اقتصادی را با فرمولهای خشک ریاضی تعریف و حکم قطعی صادر کرد! و به کنش های اجتماعی حاصل ارتباطات آنان بی توجه بود! چرا که رفتار و واکنشهای جامعه بهویژه انتظارات مردمی در بستر تحولات اجتماعی بسیار اثر گذار و سرنوشتسازتر از دیگر عوامل بوده و خواهد بود.

   خوانندگان محترم و عموم مردم به خوبی مشاهده کردند که چگونه با یک " گشودگی " سیاسی، اجتماعی و تزریق روحیه امید و انتظار در مردم تا چه اندازه در بازار بازتاب های مثبت بوجود آمد و نرخ ارز و طلا را به فوریت دگرگون کرد. البته پر واضح است، همانگونه که پیش از این اشاره شد و رییس کل بانک مرکزی نیز اذعان داشت؛ این کاهش نرخ، دلیل ملموس سیاست پولی و نیز حاصل برنامه مدیریت شده و یک تصمیم دقیق قبلی نبوده و نیست! و اتفاق خاصی در زمینه منابع و ذخایر ارزی و نیز تصمیم بانک مرکزی در تزریق ارز و سکه نیافتاده است! اما همه تغییرات اجتماعی هم چنین نیست که الزاما وابسته به فرمولهای ریاضی و مدلهای صرفا اقتصادی باشند.

   اثرات کیفی انتخابات و انتظارات روانی جامعه پیام مهم گشودگی داشت، پیام امید و انتظار تدبیر امور را در مردم زنده کرد و مشاهده می شود که  تا این لحظه کار خود را کرده و اثر مثبت خود را گذاشته و موجب شده است گرایش مردم از دلالی و اندوخته طلا و ارز، برای حفظ دارایی های خود تغییر یافته و به سوی عرضه های پرشتاب ارز خانگی و گرایش به بازار سرمایه و نگاه امیدوارانه به بازار سهام و آینده، روی آورد.

به نظر اینجانب در این شرایط، بانک مرکزی و شبکه بانکی و اندیشمندان اقتصادی، شایسته است وارد میدان شده و از این فرصت طلایی به نفع ثبات پولی و بانکی بهره جویند و خدمت بزرگی که همواره منتظر انجام آن برای رفع مشکلات و گشودن گیر و گرفتاری های اقتصادی در سرداشتند را با مدد دولت و مجلس عملی سازند.

   پیشنهاد روشن نگارنده این است؛ ازآنجا که مدیران بانکی بویژه بانک های خصوصی همیشه از سوق یافتن اندوختههای مردم از سپردههای بلند مدت به کوتاه مدت و سپس سیال شدن مخرب آن در مسیر سفته بازی و گرایش به خرید ارز و طلا  مکدر و گلایهمند بوده اند و از آنجا که همیشه این شیوه را آفتی بزرگ برای اقتصاد ملی میداسنند، حال که انتظارات غیر تورمی مردم، آنان را به سویی سوق داده که میل به پول ملی بیش از پیش در آنان پیدا شده است، بجاست که تمهیداتی به خرج دهند و با ارایه محصولات جدید بانکی و تشویقهای مختلف، نقدینگی و اندوخته ها را به سوی سپردهگذاری میان مدت و بلند مدت سوق دهند و برای آن برنامه ای روشن در جهت حمایت و راه اندازی هرچه سهلتر پروژههای تعطیل و نیمه تمام صنعتی و تولیدی، بخصوص در بخش خصوصی تدوین و اجرایی کنند.

     کارکنان شبکه بانکی نیز باید در این اقدام مشارکت، توجه و همیاری کامل داشته و با شناخت دقیق از اتمسفر ایجاد شده در جامعه، هوشیارانه وارد عمل شوند. به یاد داشته باشیم که گشودگی بوجود آمده یکی از برکات همدلی و دمیدن روح امید در جامعه است که باید قدر آن را دانسته و به سود اقتصاد از آن بهره جوییم.

کد: 481
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • گشودگی
  • گشودگی
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH