|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/05/27 نظرات: 0 نظر نمایش: 1138 مرتبه تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)
بازخوانی مصاحبه تاریخی کمال خرازی در مورد قطعنامه مشهور 598 و ستاد تبلیغات جنگ

بازخوانی مصاحبه تاریخی کمال خرازی در مورد قطعنامه مشهور 598 و ستاد تبلیغات جنگ

امروز 27 مرداد است و به اعتبار آنچه از برنامه صبح امروز تقویم تاریخ رادیو پخش شد روز برقرار آتش بس رسمی میان ایران و عراق در سال 1367 است. دقیقاً روز 27 تیر ماه نیز جمهوری اسلامی ایران قطعنامه مشهور 598 را پذیرفته بود.

به همین مناسبت بازخوانی گفت‌وگوی دکتر کمال خرازی با ماهنامه مدیریت ارتباطات را که در شماره چهارم آن منتشر شده بود، بی‌مناسبت ندیدیم. (متن کامل مصاحبه از اینجا قابل تهیه و مطالعه است).

کمال خرازی کیست؟

 نسل دوم و سوم انقلاب اگر پيگير سياست باشند، با شنيدن نام او ياد نيويو‌رك، نمايندگي ايران در سازمان ملل و سمتش در دولت سيد محمد خاتمي به عنوان وزير امورخارجه مي‌افتند و اگر هنوز هم پيگير باشند، حتماً مطلع هستند كه خرازي پس از پايان دولت دوم خاتمي با حكم رهبر انقلاب عهده‌دار رياست شوراي‌عالي راهبري روابط خارجي شد؛ شورايي كه كهنه‌كاران ديگري نظير علي‌اكبر ولايتي، علی شمخانی، محمد شریعتمداری و محمد حسین طارمی هم عضوش هستند. خرازي اما ساليان دورتر و در زمانه‌ جنگ هشت ساله در قالب مسؤوليت مهم ديگري هم براي نظام جمهوري اسلامي ايفاي نقش كرده است؛ مسؤوليت ستاد تبليغات جنگ؛ ستادي كه به گفته خرازي و راويان ديگر قرار بود تبليغات منفي خارجي را خنثي كرده و  براي اذهان داخلي به منظور «دفاع مقدس» خوراك تبليغاتي تهيه كند.

با قطعنامه 598 نمی‌توان از عراق غرامت گرفت

مصاحبه ماهنامه مدیریت ارتباطات با خرازی در فضايي دوستانه و مطبوع انجام شد و بدون تعارف گفت اگر پاي جنگ و ستاد در ميان نبود، گفت‌وگو نمي‌كرد.

خرازی در بخشی از گفت‌وگوی خود با ماهنامه مدیریت ارتباطات در خصوص قطعنامه 598 توضیح داد: شورای امنیت سازمان ملل عملاً از صدام حمایت می‌‌کرد. اولین قطعنامه‌ای که این شورا صادر کرد و درخواست آتش‌بس کرد، زمانی بود که دشمن هنوز در سرزمین ما بود و لذا ما قبول نکردیم و گفتیم دشمن باید از سرزمین ما بيرون برود و متجاوز مشخص و تنبیه شود ولی آنها از همان اول در صدد این نبودند که ببینند حق با کيست، بلکه می‌خواستند شرايط جبهه را به نفع صدام تثبیت کنند. همان قطعنامه 598 را هم که دادند، در نهايت صدام را نجات می‌داد و هیچ‌وقت در آن قطعنامه پیش‌بینی نکردند متجاوز موظف است حقوق کشوری که به آن تجاوز کرده است، بپردازد.

وی ادامه داد: در بند 6 اين قطعنامه آمده است که دبیرکل هیأتی را موظف می‌کند که بررسی کنند چه کسي متجاوز بوده و چگونه جنگ شروع شد و بند 7 نیز می‌گفت دبیرکل باید هیأتی را به دو کشور بفرستد تا میزان خسارات دو طرف را معین کند و سپس قطعنامه می‌خواست که صندوقی بین المللی تأسیس شده و از وجوه آن خسارات‌ طرفین جبران شود. شوراي امنيت نمی‌خواست مشخص شود چه کسی متجاوز بوده و چه کسی باید غرامت بدهد، بلكه مي‌خواست خسارات طرفین جبران گردد، آن هم از صندوقی که هیچ وقت تشکیل نشد و قرار بود کشورها در آن پول بریزند تا به طرفین داده شود. روح حاکم بر این قطعنامه این بود که جنگ را تمام کنند و صدام را نجات دهند.

وی تصریح کرد: این هنر دیپلماسی ایران بود كه پس از جنگ از همین فضای نامطلوب، براساس شرایط پیش آمده پس از حمله عراق به کویت استفاده و کاری کند که صدام توسط دبیرکل سازمان ملل به عنوان متجاوز معرفی شود. در زمانی که من نماینده ایران در سازمان ملل بودم، تلاش زیادی انجام گرفت تا آقای «دکوئیار» دبیرکل وقت سازمان ملل هیأتی برای بررسی علل وقوع جنگ تشکیل داد و در نهایت هيأت مزبور اعلام کرد كه رژیم عراق جنگ را آغاز کرده است و بنابراین عراق کشور متجاوز است.

خرازی با بیان اینکه با قطعنامه 598 نمی‌توان از عراق غرامت گرفت، افزود: شورای امنیت که تحت سلطه آمریکا و سایر کشورهایی بود که در دوران جنگ به صدام کمک می‌کردند، اقدامی در برابر گزارش دبیرکل انجام نداد، در حالی که گرفتن غرامت نیاز به صدور قطعنامه دیگری داشت که با اشاره به گزارش دبیرکل، عراق را موظف به پرداخت غرامت کند.

خرازي در این مصاحبه تاریخی و خواندنی، درباره چرايي تعامل ستاد تبليغات با رسانه‌هاي خارجي كه از اهرم‌هاي اصلي تبليغات منفي عليه ايران در فضاي بين‌الملل بودند، دلايل عدم حضورش در فضاي رسانه‌اي، دلتنگی‌اش برای حال و هوای آن روزها، مدیریت اخبار رسانه‌ها در زمان جنگ، نحوه هماهنگی میان رسانه‌ها در زمان جنگ، حضور خبرنگاران خارجی در ایران در دوران دفاع مقدس و.. سخن گفته است.

او در مورد نحوه رفتار و عملکرد ستاد تبلیغات جنگ درباره خبر پذيرش قطعنامه، گفت: در تنظیم خبر قطعنامه فضا خیلی سنگین بود و کسی باور نمی‌کرد که قطعنامه را پذیرفته باشیم، ولی به هر صورت خبر تنظیم شد، زیرا يكي از کارهاي ستاد تنظیم خبرهای مهم بود.

 

 

 

کد: 502
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • بازخوانی مصاحبه تاریخی کمال خرازی در مورد قطعنامه مشهور 598 و ستاد تبلیغات جنگ
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH