|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/06/23 نظرات: 0 نظر نمایش: 1179 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
بانک مرکزی، اختراعی شگفت

بانک مرکزی، اختراعی شگفت

بالاخره با همه‌ی دست کاریهایی که در ضوابط قانونی تعیین رییس کل بانک مرکزی در سالهای گذشته صورت گرفته بود با تدبیر قانونی رییس جمهور محترم، رییس کل بانک مرکزی جدید تعیین و حکم وی از سوی بالاترین مقام اجرایی کشور صادر و پس از برگزاری مراسم تودیع و تقدیر از رییس پیشین طی معارفهای کار خود را آغاز کرد.

رییس کل بانک مرکزی تنها رییس یک بانک نیست، بلکه سکاندار یکی از مهمترین و اثرگذارترین نهادهای سیاستگذار پولی و نظارتی کشور، در حوزه مالی و بانکی و همچنین عضو مرتبط با نهادهای پولی بینالمللی و یکی از حاضرین جلسات هیات دولت و نیز میتوان او را رییس بانک بانکها در ایران نامید.
ولیا... سیف به عنوان هجدهمین رییس کل بانک مرکزی در حالی به این سمت گمارده شد که شرایط اقتصادی و پولی کشور از نظر شاخصهای اساسی که عموما رشد و رکورد یک کشور را با آنها میسنجند، وضعیت مناسبی ندارد و شاید حتی بتوان گفت: در مرز بحران قرار دارد! حجم بسیار بالای نقدینگی (رقمی بالغ بر 500 هزار میلیارد تومان) رشد منفی اقتصادی، مطالبات معوق بانکها (رقمی بالغ بر 80هزار میلیارد تومان)، بدهی شدید دولت به بانک مرکزی و از همه اینها حادتر، تورم لجام گسیخته (حدود 40درصد) و در نهایت ضعف شدید حوزه نظارتی بانک مرکزی از جمله بیماریهایی هستند که اگر دکتر سیف را طبیب آن بنامیم، لازم است به جد، دست به درمان مدبرانه آنها بزند.
از اینها که بگذریم، مساله انتظارات انباشته شدهی مردم و در خواست آنان و مسوولین از دولت جدید، کار را بر دولتمردان و تیم اقتصادی وی و عملیات درمان بیماریهای یاد شده، سختتر میکند.
با این مقدمه میخواهم مانند "پل ساموئل سون" (یکی از اقتصاددانان بزرگ کلاسیک دنیا) در کلامی که شاید رگههایی از شوخ طبعی نیز در آن به چشم میخورد و به طنز و یا به جد گفته است: " به نظر من سه اختراع بزرگ در جهان وجود داشته است، آتش، چرخ و بانک مرکزی!" من نیز تکرار کنم که: بانک مرکزی همانند آتش و چرخ، "اختراعی شگفت" است.
مروری بر اثرگذاری و جایگاه مهم بانکهای مرکزی دنیا و نیز نقش و تاثیر بانک مرکزی در ایران که از 18 مرداد سال 1339 در ساختمان قدیمی بانک ملی در خیابان فردوسی کار خود را آغاز کرد تاکنون، بر این ادعا گواه است. امروز که هجدهمین رییس کل بانک در ساختمان مرکزی و شیشهای بلوار میرداماد نبش بزرگراه شهید حقانی نشسته است: به گواه همه اندیشمندان حوزه پولی و اقتصادی، نقشی بنیادین در اقتصاد ایفا میکند و همانگونه که آتش به زندگی بشر گرما و روشنایی و چرخ به زندگی انسانها، حذف سکون و رکود و در عوض حرکت را ارزانی داشت، "بانک مرکزی" نیز موقعیتی حساس دارد که میتواند با سیاستهای پولی، برنامهریزی و نظارت خود به جامعه بشری تحول و رشدی چشمگیر در مبادلات مالی و پولی و انتقال ارزش داراییها و همچنین احیاء جایگاه مهم واسطهگری پول به جای کالا، نقره و طلا را ارزانی کند.
امید میرود رییس کل جدید و تیم همراه وی با تدبیر و تکیه بر تخصص کارشناسان بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور، اعم از دولتی و خصوصی و همچنین با همفکری اساتید و اندیشمندان اقتصادی، بتواند به مرور و یک به یک، با داروی تدبیر بر دردهای مستولی شده بر تن و جان اقتصاد و نظام پولی کشور فایق آید.

علی جهانی، مدیر اسبق روابط عمومی بانک مرکزی و مدیر روابط عمومی بانک پارسیان

کد: 526
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • بانک مرکزی، اختراعی شگفت
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH