|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/07/17 نظرات: 0 نظر نمایش: 1115 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
«صراحت هاشمی» برای مصلحت مردم

«صراحت هاشمی» برای مصلحت مردم

 آیت الله هاشمی در "صراحت نامه"، الگویی بارز را در زمینه مصاحبه بر مبنای دیالوگ و شفاف سازی تاریخی از سوی مسئولین ارشد کشور را پیش روی فضای رسانه ای و افکار عمومی کشور قرار دادند و شاید وقت آن رسیده باشد به تأسی از رهنمود‌های بزرگان کشور مبنی بر لزوم چند صدایی وجدی گرفتن کرسی های آزاد اندیشی، برخی فعالان محترم رسانه ای نیز عادت کنند تا صدایی غیر از صدای خود را هم بشنوند

hashemirafsanjani.ir   امیرعباس تقی پور* - این روزها که بحث رابطه یا تداوم عدم رابطه با آمریکا بسیار داغ شده است بسیاری از رسانه ها به بازخوانی مجدد مصاحبه معروف آیت الله هاشمی رفسنجانی با ماهنامه مدیریت ارتباطات در تیر ماه 1389 پرداخته اند که بعدها و پس از معطلی یکساله در وزارت ارشاد دولت دهم با نام کتاب صراحت نامه به بازار نشر آمد. در بخشی از این مصاحبه که پس از جریانات سال 88 انجام شد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید که امام (ره) مخالف شعار مرگ بر آمریکا بود.

بازخوانی مجدد بخشهایی از این مصاحبه در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در حالی که بیش از 3 سال از انجام آن می گذرد و متن کامل آن هم در سایت ماهنامه مدیریت ارتباطات قابل مشاهده است آنقدر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت که یکی از روزنامه های صبح پنج شنبه 11 مهر 92 عکس و تیتر یک و روزنامه کیهان یادداشت روز یکی از روزهای اول هفته خود را به آن اختصاص داده و حتی موضع گیری موافق و مخالف برخی از مقامات را برانگیخت.

تمایل به کناره گیری از قدرت در روزهای پس از انتخابات سال 88، دلایل و انگیزه نوشتن نامه به مقام معظم رهبری تنها چند روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 88، مناسبات ایشان با رهبری بعد از انتخابات سال 88، نظر آیت الله در مورد مناظرات معروف نامزدهای ریاست جمهوری آن سال، کارکرد رسانه ها و ماهواره و اینترنت، دانشگاه آزاد اسلامی، زندگی شخصی و...از جمله محورهای این مصاحبه بود که در آن روزهای حساس مورد توجه قرار گرفت و امروز هم این بخش از مصاحبه که مربوط به شعار مرگ بر آمریکا و نظرات ایشان و نقل قول از حضرت امام خمینی(ره) در این مورد است، مورد توجه قرار گرفته است.

نکته جالب توجه این است که  بعد از گذشت بیش از 3 سال تازه مشخص می شود که چرا آیت الله هاشمی رفسنجانی در هنگام  خداحافظی بعد از انجام مصاحبه در سال 89 به ما - مصاحبه کنندگان- گفتند: این مصاحبه یکی از بهترین ها و بلکه بهترین مصاحبه من تا کنون بوده و حتماْ ماجرای این مصاحبه را در کتاب خاطراتم می نویسم.

متن کامل این مصاحبه توسط دفتر ایشان ضبط شد. مصاحبه بعد از پیاده سازی برای ایشان ارسال شد تا نقطه نظرات نهایی خود را اعمال کنند که تغییرات در مجموع ناچیز بود.از آن تاریخ تا امروز بسیاری از رسانه ها به دفعات و متناسب با شرایط روز، به انتشار بخش هایی از این مصاحبه پرداخته و واکنش های بسیاری از مسؤولین نظام را برانگیخته است.

همانگونه که در مقدمه کتاب صراحت نامه آورده ام هنوز هم اطمینان دارم که مصاحبه ما با آیت الله هاشمی رفسنجانی، یک مصاحبه فنی بود و  تداوم انتشار ماهنامه در ماه‌های بعد ثابت کرد مصاحبه‌هایی که در این ماهنامه منتشر شده و می‌شود، فارغ از جهت‌گیری سیاسی خاص و همسو با مرام نشریات مستقل، با هدف ابهام‌زدایی و افزایش آگاهی مخاطبان صورت می‌گیرد. همچنین وفاداری گروه مصاحبه کننده به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و به آنچه در حوزه رسانه خوانده یا تجربه کرده بودند، باعث شد این مصاحبه، جذاب و ماندنی از آب درآید. البته از همراهی ایشان در ارائه پاسخ های غیرکلیشه ‏ای به سؤالاتی که برای اولین بار از ایشان پرسیده و منجر به انتخاب تیتری تأثیرگذار شد، نباید چشم پوشید.

معتقدم آیت الله هاشمی رفسنجانی در "صراحت نامه"، الگویی بارز را در زمینه مصاحبه بر مبنای دیالوگ و شفاف سازی تاریخی از سوی مسئولین ارشد کشور را پیش روی فضای رسانه ای و افکار عمومی کشور قرار دادند که البته این امر مسبوق به سابقه است.

برای مثال، روزنامه کیهان نیز مشابه آن را در سال 1382 و در مصاحبه ای 16 ساعته تحت عنوان " بی پرده با هاشمی رفسنجانی" تجربه کرده بود که همین موضوع اعتراض امروز برخی به مصاحبه مورد نظر را تا حدود زیادی ناموّجه جلوه می دهد..

شاید وقت آن رسیده باشد به تأسی از رهنمود‌های بزرگان کشور مبنی بر لزوم چند صدایی وجدی گرفتن کرسی های آزاد اندیشی، برخی فعالان محترم رسانه ای، صدایی غیز از صدای خود را هم بشنوند.

*مدیر مسئول ماهنامه مدیریت ارتباطات


به نقل از سایت hashemirafsanjani.ir

جهت تهیه کتاب صراحت نامه به صورت اینترنتی اینجا کلیک کنید

گزارش‌تصویری گفتگو با حجت الاسلام علی اکبر هاشمی رفسنجانی

 

 

کد: 561
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • «صراحت هاشمی» برای مصلحت مردم
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH