|  ورود به سايت  |  1397/10/26
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/07/27 نظرات: 0 نظر نمایش: 952 مرتبه تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)
«بازانديشي تمدن، ارتباطات و ترور در دهكده جهاني» وارد بازار کتاب شد

«بازانديشي تمدن، ارتباطات و ترور در دهكده جهاني» وارد بازار کتاب شد

ترجمه کتاب «بازانديشي تمدن، ارتباطات و ترور در دهكده جهاني» آخرین اثر مرحوم  پروفسور مجيد تهرانيان توسط انتشارات سیمای شرق وارد بازار کتاب شد.

به گزارش روابط عمومی انتشارات سیمای شرق،  داود آقا رفيعي و مرجان اردشيرزاده مترجمان این کتاب بوده، دکتر حسام الدین آشنا برای آن مقدمه نوشته و ویراستاری تخصصی کتاب نیز بر عهده دکترغلامرضا آذري بوده است.

بخش اول کتاب به مشكلات عصر حاضر از منظر طولاني و ناهموار بودن فرآيند انتقال از تمدن كوچ‌نشيني به روستانشيني، تجارتي، صنعتي و ديجيتال مي‌پردازد. اين بخش هر لايه از تمدن و نقش آن در تغييرات شيوه‌هاي توليد، مشروعيت يافتن و ارتباطات را نيز بررسي مي‌كند.

بخش دوم بر مشكلات فعلي ناشي از تروريسم تمركز دارد. در اين بخش انواع تروريسم شامل ساختاري، هسته‌اي، دولتي، وابسته به منتظران مسيح، هرج و مرج و تضاد‌گرايي بررسي مي‌شود.

در بخش سوم نگاهي به مشكلات ناشي از اعمال قدرت جهاني مي‌شود که هم اکنون وجود دارد.

در فصل چهارم تمركز بر روزنامه‌نگاري صلح به عنوان يك ديدگاه رسانه‌اي است كه در آن مي‌توان به افزايش درك بين‌المللي و مدنيت جهاني اميد داشت. براي رسيدن به چنين هدفي، اين فصل از كتاب در برابر انحصار 9 گروه فراملي كه رسانه‌هاي جهاني را در كنترل خود دارند، به كثرت‌گرايي در نظام رسانه‌اي ملي و بين‌المللي راي مي‌دهد.

فصل پنجم به برخي از مشكلات هميشگي انسان‌ها نگاه مي‌كند. شكي نيست كه تمدن، بدون نيروهاي مخرب در طبيعت بشري مي‌تواند كامل باشد.

فصل ششم به مشكلات معنويت در وضعيت نامناسب جدايي و اتميزه شدن انسان‌ها، نژادگرايي و اغتشاش جهاني مي‌پردازد.

در فصل هفتم به كمك فرضيه كتاب و ديگر تعابير دوره بعد از جنگ سرد شامل نظريات ديويد ‌هاروي، فرانسيس فوكوياما، بنيامين باربر، ساموئل‌ هانتينگتون، ميشل ‌هاردت، آنتونيو نگري، طارق علي و روبرت دبليو كاكس به نتيجه‌گيري پرداخته مي‌شود. به رغم برخي پيشگويي‌ها مبني بر آمدن دوره‌هاي تاريك، تمدن پاياني ندارد. اين سياه‌نمايي را فقط تا حدودي مي‌توان جدي تلقي كرد. ممكن است اين روند دموكراتيك همانند آنچه انحراف فاشيسم ايجاد کرد مشکلاتي ايجاد کند، اما سرانجام خانواده بشر بر همه موانع فائق خواهد آمد. اگر اين‌گونه نشد، انواع و شيوه‌هاي ديگر مدنيت آغاز خواهد شد.

دکتر حسام الدین آشنا در بخشی از مقدمه خود در این کتاب آورده است: زنده یاد دکتر مجید تهرانیان (1316-1391) در این اثر منظری ترکیبی را برای تمدن شناسی برگزیده است‌. این ترکیب حاصل عمری آموزش، پژوهش و سیر در آفاق و انفس است. او در تمدن اسلامی- ایرانی متولد شده و در کودکی و نوجوانی به واسطه زیست در خاندانی خراسانی- تهرانی با صبغه‌ای ادیب‌پرور و برخوردار، کوله‌بار پرمحتوایی از آن برگرفته است. در جوانی تمدن مسیحی‌- یهودی را در بالاترین قله‌های آن آموخته، زیسته و مورد کنکاش قرار داده است. در میان سالی به وطن بازگشته و در فرهنگ بومی خود تامل همراه با کنش‌گری فرهنگی و ارتباطی را تجربه کرده و پس از یک دهه حضور پر بار و شکوفا در ایران به مهاجرت خود خواسته دست زده است. مهاجرت در پنجمین دهه زندگی او را به تاملاتی جدی‌تر در کار دین و دنیا وا داشت. درک گفت‌وگویی تمدن شرقی- بودایی در دهه‌های آخر زندگی از او مسافر/ زائری ساخت که تفاوت‌های انسان‌ها را کم‌رنگ‌تر و شباهت‌ها را پررنگ‌تر می‌دید. عبور از تعلقات دنیوی از او نیایش‌گری جهان وطن ساخته بود که می‌توانست در خشت‌های خام ارگ بم و چیپ‌ست‌های پیچیده سیلیکون ولی، انسان مختار، مسئول و آزاد اندیش را بیابد و ستایش کند.

این کتاب در تيراژ 1000 نسخه با قيمت 24 هزار تومان توسط انتشارات سیمای شرق منتشر و از طریق سایت www.prshop.ir  و تلفن  38880745 نیز برای متقاضیان ارسال می شود.

روابط عمومی انتشارات سیمای شرق

 

کد: 565
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • «بازانديشي تمدن، ارتباطات و ترور در دهكده جهاني» وارد بازار کتاب شد
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH