|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1392/08/13 نظرات: 0 نظر نمایش: 1335 مرتبه تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)
از باراک اوباما به حسن روحاني

از باراک اوباما به حسن روحاني

نگین حسینی در چهل و دومین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات در مطلبی با عنوان« از باراک اوباما به حسن روحاني» بازتاب گفت‏وگوي تلفني 2 رئيس ‏جمهور ایران و آمریکا در رسانههاي اصلي آمريکا را مورد توجه قرار داده و به بررسی آن پرداخته است.

او یادداشت خود را چنین آغاز کرده: عصر روز جمعه 27 سپتامبر 2013 خبري در فضاي مجازي منتشر شد مبني بر اينکه پرزيدنت باراک اوباما و پرزيدنت حسن روحاني در گفت‏وگويي تلفني که 15 دقيقه طول کشيد، با هم صحبت کردند. محور گفت‏وگوي تلفني آنها اهميت مذاکره دوجانبه براي حل مسأله هستهاي ايران اعلام شد. پيش از آنکه باراک اوباما در جمع خبرنگاران در کاخ سفيد، خبر تماس تلفني خود را با رئيس‏جمهوري ايران اعلام کند، حسن روحاني پيش‏دستي کرد و در پيامي که ساعت 2:51 دقيقه (به وقت نيويورک) عصر جمعه 27 سپتامبر در توئيتر خود گذاشت، اعلام کرد: «در يک گفت‏وگوي تلفني، پرزيدنت روحاني و پرزيدنت باراک اوباما، تمايل سياسي متقابل خود را براي حل سريع مسأله هستهاي ابراز کردند». پس از تأييد اين خبر از سوي باراک اوباما، رسانههاي منتسب به دو حزب سياسي فعال در ايالات متحده آمريکا، مجموعه تحليلهايي را آغاز کردند که طبيعتاً موافق با جهت‏گيري سياسي حزبشان نسبت به ايران و برقراري رابطه با آمريکا بود. رسانههاي متمايل به حزب دموکرات و طرفدار دولت، علاوه بر بازتاب اصل خبر، به بررسي نقاط مثبت تحول در روابط سياسي ايالات متحده و ايران پرداختند و رسانههاي منتقد و مخالف دولت که عمدتاً جمهوريخواه هستند، به اين چرخش تاريخي در روابط دو کشور نگاهي منفي و مأيوس‏کننده داشتند که به نوعي، تداعيکننده هم‏سويي و هم‏صدايي با رسانههاي افراطي رژيم صهيونيستي بود. اما انعکاس گسترده خبر گفت‏وگوي تلفني اوباما و روحاني به سرعت جاي خود را به موضوع جنجالي تصويب نشدن بودجه سال جديد مالي دولت آمريکا داد. از روز اول ماه اکتبر، يعني 3روز بعد از تلفن تاريخي دو رئيس‏جمهور، کابينه اوباما و نمايندگان کنگره درگير مجادلههاي داخلي بر سر لايحه بودجه و لايحه بيمههاي درماني اوباما (Obama Care) شدند و کار به تعطيلي دولت اوباما کشيد. اين مشکل داخلي، حجم بزرگي از خبرها و تحليلهاي رسانههاي آمريکايي را به خود اختصاص داد. در شرايطي که اوباما بارها به صراحت اعلام کرد که حاضر نيست بر سر لايحه بيمههاي درماني با جناح جمهوريخواه مذاکره کند، تعداد زيادي از نمايندگان کنگره در مخالفت با اين رويکرد اوباما، سؤالي تأمل‏برانگيز را مطرح کردند: چطور اوباما حاضر است با ايران مذاکره کند اما تمايلي به مذاکره با نمايندگان مخالفش ندارد تا دولت هرچه زودتر کار خود را از سر بگيرد؟

 

بررسی بازتاب خبر در خبرگزاري آمريکايي و بين‏المللي آسوشيتدپرس، شبکه خبري سيانان و توئيترهاي تاريخي بخش دیگری از یادداشت حسینی است:

پرزيدنت اوباما در توئيتر خود نوشت:

از باراک اوباما به حسن روحاني: اگر ما بتوانيم در زمينه پرونده هستهاي پيشرفتي داشته باشيم، ساير مسائل مانند سوريه به حتم تأثير مثبتي دريافت خواهند کرد.

و روحاني پاسخ داد: در ارتباط با مسأله هستهاي، با اراده سياسي، راهي براي حل سريع مسأله وجود دارد.

همچنين براساس پست توئيتر روحاني، او به اوباما گفت که نسبت به ملاقاتهاي آينده بين نمايندگان ايران و اعضاي دائمي شوراي امنيت سازمان ملل (آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا و فرانسه) و نيز آلمان اميدوار است.

روحاني در پستي در توئيتر نوشت: از حسن روحاني به باراک اوباما: مراتب قدردانيام را از ميهماننوازي شما و تلفن شما اعلام ميکنم. روز خوبي داشته باشيد آقاي پرزيدنت.

در بخش دیگری از این یادداشت به موضع گیری های شبکه خبري فاکس نيوز وابسته به حزب جمهوريخواه آمريکا اشاره شده و آمده است:

شبکه خبري فاکس نيوز وابسته به حزب جمهوريخواه آمريکا، از نخستين ساعات انتشار خبر گفت‏وگوي تلفني باراک اوباما و حسن روحاني، تنها به ذکر اين خبر به طور خلاصه اکتفا کرد و در ادامه، با انتشار مطالب تحليلي يا مصاحبه با منتقدان جمهوريخواه دولت آمريکا، با لحني به شدت منفي و ناراضي، اين اقدام رئيس‏جمهور آمريکا را به باد انتقاد گرفت.

 هم‏سويي جمهوري‏خواهان با رسانههاي رژيم صهيونيستي از موضوعاتی است که در این یادداشت مورد توجه قرار گرفته است.

متن کامل این مطلب از اینجا قابل تهیه و مطالعه است.

 

 

کد: 570
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • از باراک اوباما به حسن روحاني
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH