|  ورود به سايت  |  1397/10/27
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1393/01/12 نظرات: 0 نظر نمایش: 1101 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
جشن‌ها بهانه‌هایی بهینه برای نو شدن پیوندهاست

جشن‌ها بهانه‌هایی بهینه برای نو شدن پیوندهاست

مهرداد نصرتی در گفت‌وگو با دکتر میرجلال‌الدین کزازی، استاد دانشگاه، پژوهشگر و مترجم که مشروح آن در ویژه‌نامه نوروزی ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شده از منظر این استاد برجسته، درباره جشن‌های ایرانی و تأثیر آن در ارتباطات و مناسبات میان انسان‌ها و حتی شهرها و کشورهایی که به تعبیر استاد، بخشی از ایران پهناور فرهنگی (و نه صرفاً جغرافیایی) به حساب می‌آیند، پرسیده است.

بخشی از دیدگاه‌های استاد را اینجا و متن کامل را از اینجا تهیه و مطالعه فرمائید:
-        هنوز هم جشن‌هایی که در ایران، ایران پهناور فرهنگی و نه تنها ایران جغرافیایی، برپای داشته می‌شوند، سرشت و ساختار آیینی و باورشناختی خود را کم و بیش پاس داشته‌اند. برترین، شناخته‌ترین و بزرگ‌ترین جشن در ایران امروز، آنچنان که همگان می‌دانند، جشن و آیین نوروز است که هنوز با شکوه پارینه برگزار می‌شود.
-        ویژگی‌های بنیادین در همه جشن‌های ایرانی، از دید جامعه‌شناختی آن است که این جشن‌ها به گونه گروهی و همگانی برگزار می‌شده است. هنوز هم در پاره‌ای از شهرها و کشورها، در ایران پهناور فرهنگی، جشن‌های ایرانی مانند جشن نوروز، جشنی است همگانی یا به سخنی دیگر جشنواره است.
-        در همه این جشن‌ها خانواده ایرانی بر خود بایسته می‌داند که میهمانانی از خویشان، دوستان و آشنایان را به سرای خود فرابخواند و جشن را در کنار آنان برپای بدارد. از همین روی این جشن‌ها کارکردی نیرومند دارند در اینکه پیوندهای دوستی، خویشاوندی، آشنایی یا از نگاهی فراخ‌تر و کلان‌تر، پیوندهای میهنی و ملی را در میان ایرانیان، استواری و پایداری ببخشند. زیرا بهانه‌هایی بهینه‌اند برای آنکه دوستی‌ها و پیوستگی‌ها نو بشود. از پژمردگی و نابودی دور و برکنار بماند.

کد: 608
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • جشن‌ها بهانه‌هایی بهینه برای نو شدن پیوندهاست
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH