|  ورود به سايت  |  1397/10/30
                 
آرشیو شماره‌های گذشته
 چاپ   

آخرین اخبار
تاریخ: 1393/12/06 نظرات: 0 نظر نمایش: 1758 مرتبه تعداد امتیاز: 8   (Article Rating)
اسطوره پاشایی زائیده مردم و رسانه‌های غیررسمی بود/ نمی‌گذاریم یک اسطوره سیاسی در عرصه روابط بین‌المللی به نام دکتر ظریف شکل بگیرد

اسطوره پاشایی زائیده مردم و رسانه‌های غیررسمی بود/ نمی‌گذاریم یک اسطوره سیاسی در عرصه روابط بین‌المللی به نام دکتر ظریف شکل بگیرد

مدیریت ارتباطات آن‌لاین- بهمن نامور‌مطلق، اسطوره‌شناس و معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در گفت‌وگو با مدیریت ارتباطات معتقد است:

قضیه فوت مرتضی پاشایی خواننده جوان پاپ اتفاق جدی‌ای بود که در جامعه ما افتاد. چون تعداد نسبتاً زیادی از مردم با این فرد احساس همذات‌پنداری می‌کردند، در نتیجه از آن یک اسطوره ساختند.

خلاصه نظرات وی را می‌خوانید:

·     اسطوره پاشایی بیشتر زائیده مردم و رسانه‌های غیررسمی بود. البته در این بین باید به این نکته قابل تأمل هم توجه کنیم که امروز رسانه‌های رسمی کشور ما، کمتر قابلیت و توانایی اسطوره‌سازی دارند.

·      رسانه‌های رسمی در شرایط امروز از مردم دور شده‌اند و می‌خواهند اسطوره‌سازی خاص خودشان را داشته باشند و در نتیجه اسطوره‌های خود را به مردم تحمیل کنند.

·     در جایی که این اسطوره‌های خلق شده توسط رسانه‌های رسمی به اسطوره‌های مردم نزدیک می‌شود، این موفقیت رسانه‌ها پررنگ می‌شود. اما اگر این رسانه‌ها بخواهند خودشان و اسطوره‌هایشان را از مردم جدا کنند، این موفقیت ممکن نیست.

·     واقع فوت مرتضی پاشایی یک حادثه قابل توجه برای جامعه هنری ماست؛ چون یک جوان هنرمند در سن شکوفایی و بالندگی ناگهان پژمرده می‌شود. این یک تکانه و شوک ایجاد می‌کند که خودبه‌خود می‌تواند به یک جریان اجتماعی تبدیل شود. اما نکته اینجاست که شدت جریان یادشده تا این حد که دیدیم و همه را شگفت‌زده کرد، غیرطبیعی بود. یعنی اتفاق در حدی نبود که این موج اجتماعی که ما شاهد آن بودیم را ایجاد کند. پس این مسأله علت‌های دیگری هم می‌تواند داشته باشد. این مرگ می‌تواند بهانه‌ای باشد برای آن علت‌های بزرگ‌تر. به نظر من علت اصلی این ماجرا خلاء اسطوره است.

·     مردم ما به‌ویژه نسل جوان، الگوهای اسطوره‌ای ندارند. شرایط فرهنگی جامعه ما و به‌خصوص رسانه‌های امروز ایران، امکان اسطوره‌سازی را جامعه از سلب کرده‌اند و به همین خاطر ما دچار یک خلاء اسطوره‌ای شده‌ایم. برای مثال اگر امروز بپرسیم «الگو و اسطوره علمی ما در جامعه چه کسی است؟» شاید جوابی نداشته باشیم و نداریم. در حوزه‌های دیگر هم همین وضعیت وجود دارد. مثلاً در ورزش تا شخصی می‌خواهد تبدیل به اسطوره شود، یا توسط خودش یا جامعه یا رسانه‌های ما سریع شکسته می‌شود. متأسفانه رسانه‌های ما بیشتر اسطوره‌شکن هستند تا اسطوره‌ساز و به همین علت مانع پدید آمدن اسطوره در جامعه می‌شوند. به‌ویژه اینکه ما در رسانه‌های کشور نوعی لذت اسطوره‌شکنی را حس می‌کنیم، یعنی علاقه‌مند هستند که اسطوره‌ها را بشکنند.

·      ما فرهنگ اسطوره‌پردازی نداریم. به خاطر اینکه در بسیاری از مسائل عادت نکرده‌ایم به تفاهم ملی برسیم. مثلاً برای همین مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 عده‌ای را نماینده کردیم تا برای دفاع از حقوق کشور تلاش کنند. منتها می‌بینیم دکتر ظریف همیشه باید در کنار مذاکرات بین‌المللی به پاسخگویی به نهادهای داخلی هم بپردازد و مدام به زیر سؤال می‌رود. همه اینها موجب اسطوره‌شکنی می‌شود. یعنی ما نمی‌گذاریم یک اسطوره سیاسی در عرصه روابط بین‌المللی به نام دکتر ظریف شکل بگیرد. نباید فراموش کنیم که یکی از کارکردهای اصلی اسطوره‌ها در جامعه، انسجام‌بخشی به جامعه است. به عبارتی اسطوره‌ها جامعه را هماهنگ و همراه می‌کنند. کار اسطوره‌ها انطباق‌پذیری و جامعه‌پذیری است. وقتی ما آنها را دائماً می‌شکنیم، امکان جامعه‌پذیری را از بین می‌بریم. وقتی کسی می‌خواهد به قهرمان تبدیل شود [یعنی در همان ابتدای راه اسطوره‌شدگی]، ما آن را از بین می‌بریم. در ورزش همین‌طور است، در سیاست و دیگر حوزه‌ها هم شرایط همین‌گونه است.

متن کامل: اینجا

 

کد: 670
نویسنده خبر: ماهنامه مدیریت ارتباطات
 
تصاویر مرتبط
  • اسطوره پاشایی زائیده مردم و رسانه‌های غیررسمی بود/ نمی‌گذاریم یک اسطوره سیاسی در عرصه روابط بین‌المللی به نام دکتر ظریف شکل بگیرد
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


چاپ  

گفتگو های ویژه


  Copyright 2009-2012 by cmmagazine Design & Support: 7TABLIGH