1

مرتبه استادی، عنوانی که برازنده او بود

  • کد خبر : 9670
  • 08 خرداد 1403 - 12:14
مرتبه استادی، عنوانی که برازنده او بود
افراد زیادی هستند که به دلایل و انگیزه‌های مختلف مسیر علم‌آموزی و ارتقاء تحصیلات را در مراتب عالی با گذران عمر خود، سپری می‌کنند و سرانجام مدرک و نشانی از فارغ‌التحصیلی یک رشته را با خود همراه می‌سازند، فارغ از اینکه تاثیر علم را در عمل و نتیجه آموختن و یاد گرفتن را در رفتار و گفتار و کردار آنان مشاهده کنیم.

اما در میان این قیل و قال و هیاهوی آزاردهنده، انسان‌هایی هستند که فهم در عرصه علم و درک مفاهیم و مباحث علمی در مراتب مختلف را دستمایه توسعه و ظرفیت وجودی خود قرار داده و با ارتقاء کیفیت مراتب انسانی خود و پیاده نمودن یافته‌ها و آموخته‌ها در جان و وجودشان، خود را مهیا و آماده کمک به جامعه انسانی و رشد و توسعه و بالندگی جوانانی می‌کنند که در مسیر درس و بحث با آنان مواجه و‌ رو در رو می‌شوند. وجود انسان‌های عالم و فرهیخته اینچنینی، نعمتی بی‌بدیل و فرصتی ارزشمند برای همه اعصار و ادوار می‌باشد و فقدان و درگذشت این افراد ضایعه‌ای است اسف‌بار و سرمایه‌ای است که از دست رفتنش امری است جبران‌ناپذیر به مصداق بیت؛
سال‌ها باید که تا یک سنگ اصلی ز آفتاب/لعل گردد در بدخشان یا عقیق اندر یمن

استاد گرانقدر جناب دکتر وحید عقیلی از زمره اساتید و معلمانی برجسته و گرانسنگ بود که برای دانستن و آموختن و فهمیدن و بکار بستن یافته‌ها و دریافت‌های عالمانه، مجدانه و سخت‌کوشانه عمر گرامی را وقف این مهم نمود تا مسائل علمی و مباحث حرفه‌ای، تمامی وجودش را فراگیرد و در همین راه برای بسط و گسترش دانش با تمام وجود، یافته‌ها و داشته‌های علمی و عملی و تجربی خود را بزرگوارانه، مهربانانه و متواضعانه در اختیار دانشجویان و علاقه‌مندان عرصه ارتباطات و روزنامه‌نگاری قرار دهد. گویی جانش از جنس ارتباطات محض بود و ظرفیت وجودیش در گرو آگاهی‌بخشی و تنویر و افزایش دانش و بینش کسانی بود که در مسیر راهش قرار می‌گرفتند و کسوت شاگردی و دانش آموختگی این استاد ارجمند را بر تن می‌پوشیدند.
بی شک این استاد فاصل و اندیشمند در طول عمر با برکتش نه تنها چراغ راه علم‌آموزی جوانان و دانشجویان بود بلکه در مرتبه استادی الگویی تمام و کمال برای همکاران و شاخصی قابل تامل برای آیندگان تلقی می‌گردد.
از این رو باید نیک بدانیم که کدام‌ واژه و کدام‌ عنوان به واقع و به حقیقت می‌تواند در خور شان و جایگاه انسان‌ها باشد و همچنین بدانیم که بدور از هرگونه اغراق و مبالغه، صادقانه واژه‌ها و عناوین را برای شان و شئون افراد بکار بگیریم. مسلما عنوان استاد، برازنده و شایسته و در خور شان عزیز سفر کرده مرحوم دکتر وحید عقیلی می باشد که عالم اهل عمل و مصداق عینی معلم راهگشا و راهبری برای دانا کردن و بینا کردن و شنوا کردن دانشجویان و شاگردانش باشد.

یادش گرامی و نامش مانا باد

سعید معادی

لینک کوتاه : https://cmmagazine.ir/?p=9670

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.