3

انتشار چاپ دوم کتاب «قاره ششم و هنرهای دیجیتال»

  • کد خبر : 7911
  • 05 بهمن 1401 - 9:57
انتشار چاپ دوم کتاب «قاره ششم و هنرهای دیجیتال»
چاپ دوم کتاب «قاره ششم و هنرهای دیجیتال» به قلم علی مصریان توسط انتشارات سیمای شرق روانه بازار نشر شد.

به گزارش ما آنلاین، به نقل از روابط عمومی انتشارات سیمای شرق، کتاب «قاره ششم و هنرهای دیجیتال» تالیف علی مصریان و همراه با دو مقدمه از علی‌اکبر فرهنگی _چهره ماندگار مدیریت و استاد برجسته دانشگاه_ و همچنین سیدوحید عقیلی _از اساتید و روسای دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی_ به چاپ دوم رسید.

این نخستین باری است که مبانی هنرهای دیجیتال در عصر رسانه به طور جامع به زبان فارسی در قالب یک کتاب تشریح شده و در اختیار علاقمندان و فعالان این حوزه قرار می‌گیرد.

نویسنده در کتاب «قاره ششم و هنرهای دیجیتال» ابتدا به این موضوع پرداخته که گسترش دنیای مجازی، زمینه ایجاد قاره دیگری را در کنار پنج قاره اصلی فراهم آورده است و هر یک از ساکنان پنج قاره اصلی که بخواهند هرگونه فعالیتی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … داشته باشند، باید قطعه‌ای زمین در قاره ششم برای خود داشته باشد.

در بخشی از خلاصه پشت جلد این کتاب آمده است: «این اثر ضمن تبیین مختصات قاره ششم و تاثیرات آن بر جهان ارتباطات به معرفی هنرهای دیجیتال پرداخته است. گسترش دنیای مجازی، زمینه ایجاد قاره دیگری را در کنار پنج قاره اصلی فراهم آورده و هر شخص در پنج قاره اصلی بخواهد هرگونه فعالیتی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… انجام دهد، باید قطعه‌ای زمین در قاره ششم برای خویش داشته باشد؛ جریان‌سازی و حضور قوی در قاره ششم تخصص و هنری نیاز دارد که به آن هنر دیجیتال اطلاق می‌شود.»

این کتاب  پس از دو پیشگفتار و یک سخن نویسنده در 220 صفحه و چهارده فصل با عناوین ذیل: قاره ششم و خلق مفاهیم جدید، هنر دیجیتال و مختصات آن، مبانی و مفاهیم کلیدی فناوری دیجیتال، افق‌های فرهنگی- اجتماعی هنرهای دیجیتال، افسانه‌هایی در باب هنر اینترنتی، هنر اینترنتی از پیدایی تاکنون، انتشار آثار هنری در عصر دیجیتال، تاریخچه انتشار هنرهای دیجیتال، شیوه‌های تعلق در هنر دیجیتال، سیستم‌های نمادسازی و حفاظت از هنرهای دیجیتال، فرا واقعیت و هنر پست‌دیجیتال در آینده، مرزهای فناورانه جدید و آینده هنرهای دیجیتال، بازی‌ها و محیط‌های خلاق شبکه، تحقق کنشگری از طریق هنر دیجیتال و در پایان کتاب دو فهرست جداگانه برای منابع و نام‌های ذکر شده در این کتاب آورده شده است.

علی‌اکبر فرهنگی در آئین رونمایی از این کتاب که در زمان چاپ اول این اثر برگزار شد، درباره «قاره ششم و هنرهای دیجیتال» بیان کرده است: نطفه فکری این کتاب از چندسال پیش شکل گرفت و آقای مصریان، نویسنده کتاب این نظریه را مطرح کردند که با پیدایش فضای مجازی، تعداد قاره‌ها دیگر پنج نیست و قاره ششمی نیز اضافه شده است. اگر به آمار و ارقام کاربران شبکه‌های اجتماعی توجه کنیم، به جرات می‌‎توان گفت که قاره ششم از پنج قاره قبلی بزرگ‌تر و پرجمعیت‌تر نیز هست. اگر بخواهیم این فلسفه را به شکل سازمانی تشریح کنیم، باید چهار منظر هستی شناسی، معرفت شناسی، هویت و روش شناسی این فلسفه را در نظر بگیریم. هستی شناسی در دنیای دیجیتال علمی شده و لازم است روابط عمومی‌ها این هستی شناسی را براساس قاره ششم و دنیای دیجیتال به روز و هماهنگ کنند.

در این کتاب نگارنده کوشیده است بسیاری از گزاره‌ها، مفاهیم، امکانات و فناوری‌های جدید و نیز بسترهای اجتماعی، فرهنگی و جامعه‌شناختی مربوط به قاره ششم و جهان دیجیتال همراه با مبانی علمی و فنی در این زمینه را ارائه دهد.

علی مصریان یکی از فعالان حوزه ارتباطات و رسانه و دارای مدرک کارشناسی نرم افزار کامپیوتر، کارشناسی ارشد مدیریت تحول و دانشجوی دکترای مدیریت رسانه است.

کتاب «قاره ششم و هنرهای دیجیتال» در 14 فصل و 220 صفحه در قطع وزیری توسط انتشارات سیمای شرق در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

برای تهیه این کتاب می‌توانید با شماره 02188356436 تماس بگیرید یا از طریق سایت دیجی‌کالا آن را تهیه کنید. همچنین این انتشارات به جهت سهولت در دسترسی به آثار این نشر امکان دانلود کتاب‌های خود را به صورت الکترونیکی از پلتفرم‌های کتابخوان فراهم کرده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://cmmagazine.ir/?p=7911
  • ارسال توسط :

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.