13
مدیر گروه رشته روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی تشریح کرد:

جزئیات پذیرش دانشجوی ارشد روابط عمومی برای اولین بار

  • کد خبر : 6137
  • 06 تیر 1401 - 14:41
جزئیات پذیرش دانشجوی ارشد روابط عمومی برای اولین بار
در پی اضافه شدن مقطع "کارشناسی ارشد" رشته روابط عمومی با دو گرایش به دفترچه انتخاب رشته گروه علوم ارتباطات اجتماعی در سال ۱۴۰۱، یکی از تدوین‌ کنندگان برنامه درسی این مقطع، توضیحاتی در این زمینه ارائه داد.

به گزارش ما آنلاین، دکتر حسینعلی افخمی، مدیر گروه رشته روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به چارت درسی این رشته گفت: مقطع کارشناسی ارشد رشته روابط عمومی شامل ۶ درس پایه، معادل ۱۲ واحد درس تخصصی الزامی، ۸ واحد درس تخصصی (اختصاصی گرایش)، ۸ واحد درس اختیاری (انتخابی گرایش) و ۴ واحد پایان‌نامه است. علاوه بر این، دانشجویان باید ۶ واحد درس زبان پیش نیاز را بگذرانند.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشجویان همه گرایش‌ها باید دروس پایه و پایان‌نامه را بگذرانند، اظهار داشت: قسمت دوم چارت به درس‌های تخصصی و اختیاری تقسیم می‌شود. دانشجویان هر یک از گرایش‌ها ۸ واحد درس تخصصی می‌گذرانند که با سایر گرایش‌ها کاملا متفاوت است و از بین ۲۰ عنوان درس اختیاری نیز می‌توانند ۸ واحد درسی خود را انتخاب کنند. دانشجویان رشته روابط عمومی به مدت دو سال تحصیل می‌کنند و براساس قوانین کلی می‌توانند دوره تحصیلی خود را تا یک ترم تمدید کنند.

وی درباره دروس تخصصی این دو گرایش گفت: گرایش روابط عمومی و امور بین‌الملل چهار درس تخصصی با عناوین رسانه‌های بین‌المللی، دیپلماسی رسانه‌ای و فرهنگی، روابط عمومی بین‌المللی، روابط عمومی و جهانی شدن دارد. دروس تخصصی گرایش روابط عمومی صنعت و بازرگانی هم شامل ارتباط با مشتریان، ارتباطات بازاریابی، روابط انسانی در سازمان و ارتباطات سازمانی است.

وی ادامه داد: ما برای همه گرایش‌های مقطع ارشد روابط عمومی دو واحد درس کارآموزی در نظر گرفتیم تا بتوانیم دانشجویان را به سازمان‌هایی بفرستیم که آینده شغلی آنها را مشخص کند. به طور مثال تا جایی که بتوانیم دانشجویانی که در گرایش امور بین‌الملل تحصیل می‌کنند را به دفاتر سازمان‌هایی مانند یونیسف و یونسکو در تهران، وزارت امور خارجه، وابسته های مطبوعاتی در نمایندگی های ایران در خارج از کشور یا خبرگزاری‌های بین المللی و شرکت‌هایی که فعالیت‌های برون مرزی دارند معرفی می‌کنیم تا با فعالیت های روابط عمومی در عرصه بین‌المللی آشنا شوند. درس دیگری که ما برای همه گرایش‌های مقطع ارشد روابط عمومی در نظر گرفتیم یادگیری از طریق سمینارهای تخصصی است. به طور مثال دانشجویان گرایش امور بین‌الملل ما گرچه نمی‌توانند به خارج از کشور بروند و فعالیت کنند، اما می‌توان به صورت سمینار زمینه آشنایی را برای آنها فراهم کرد.

وی درباره شرایط کارآموزی در مقطع کارشناسی ارشد رشته روابط عمومی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد این درس فعلا اختیاری است اما به علاقه دانشجویان و امکاناتی که دانشگاه می‌تواند فراهم کند هم بستگی دارد.اعتقاد من این است که اگر دانشجویان دوره کارآموزی را بگذرانند و در جای مناسبی کار کنند نسبت به گذراندن دو واحد یادگیری بیشتری خواهند داشت. اما اگر فردی شاغل باشد و چند سال سابقه کار داشته باشد این فرد دیگر نیازی ندارد که دوره کارآموزی بگذراند چون ما در دوره کارشناسی ارشد فرض را بر این می‌گیریم که بعضی دانشجویان سابقه فعالیت در روابط عمومی را دارند. بنابراین دلیل دیگری که این درس را اختیاری گذاشتیم همین است.

افخمی در پاسخ به این سؤال که آیا در سال‌های آینده زیر گروه مجزایی به رشته روابط عمومی در مجموعه امتحانی علوم ارتباطات اجتماعی اختصاص پیدا می‌کند یا خیر؟ گفت: آینده کاملا متفاوت خواهد شد. ما امسال هم برای متفاوت شدن مواد امتحانی و ضریب درس‌ها پیشنهاد داده بودیم. طبق برنامه درسی مصوب وزارت علوم، پنج مبحث امتحانی برای رشته روابط عمومی وجود دارد که سه مبحث مبانی کلی ارتباط جمعی، روش تحقیق و آمار و زبان عمومی و تخصصی با کل دروس مجموعه علوم ارتباطات اجتماعی مشترک است. ضریب این درس‌ها در زیر گروه علوم ارتباطات یک است اما در رشته روابط عمومی برای آنها ضریب دو قائل هستیم. همچنین برای دو مبحث دیگر با عناوین فنون عملی روابط عمومی و مباحث تخصصی روابط عمومی که مختص این رشته است ضریب سه قائل هستیم. تعداد سؤالات هم معمولا بین ۲۵ تا ۳۰ سوال خواهد بود. در حال حاضر رشته های زیادی زیر یک عنوان قرار گرفتند، اما قطعا در آینده یک زیر گروه مجزا برای رشته روابط عمومی در نظر گرفته می‌شود. ما سال آینده این موضوع را به سازمان سنجش اعلام می‌کنیم و امیدوار هستیم که موافقت این سازمان را هم بگیریم.

وی درباره شرایط دانشجویانی که از سایر رشته‌ها وارد مقطع کارشناسی ارشد رشته روابط عمومی می‌شوند گفت: وزارت علوم در همه رشته‌ها به دانشجویانی که رشته تحصیلی کارشناسی آنها با رشته کارشناسی ارشدشان غیر مرتبط است اجازه می‌دهد تا سقف ۱۲ واحد درس‌ جبرانی بگذرانند.امسال استثنائا به دلیل تاخیری که به وجود آمد نتوانستیم سؤال‌های امتحانی مختص رشته روابط عمومی را در دفترچه آزمون قرار دهیم اما منابع آزمون کسانی که می‌خواهند وارد رشته روابط عمومی شوند، با سایر رشته‌های گروه علوم ارتباطات اجتماعی کمی متفاوت است. برای دانشجویان ورودی امسال در صورتی که از رشته های نامرتبط باشند، باید تا سقف ۱۲ واحد از درسهای تخصصی دوره کارشناسی رشته روابط عمومی را بگذرانند. در این حالت به طول مدت تحصیل مجاز آنها یک ترم اضافه خواهد شد.

مدیر گروه رشته روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه علاوه بر دو گرایش موجود، سه گرایش دیگر شامل روابط عمومی و امور اجتماعی، روابط عمومی و امور فرهنگی و روابط عمومی و رسانه‌های اجتماعی نیز به تصویب وزارت علوم رسیده است، افزود: دانشگاه علامه طباطبایی امسال در هر یک از گرایش‌های روابط عمومی و امور بین‌الملل و روابط عمومی صنعت و بازرگانی هشت تن دانشجو می‌پذیرد و فعلا برای سه گرایش دیگر پذیرش ندارد. همچنین امسال در دوره شبانه پذیرش دانشجو نداریم.

وی در پاسخ به این سؤال که احتمال پذیرش دانشجو در سه گرایش دیگر این رشته برای سال آینده وجود دارد گفت: دراین مورد پاسخ صریحی ندارم. اما، چون طراحی این برنامه درسی از ابتکارات همکاران دانشگاهی ما بوده که بیش از ۵۰ سال تجربه تدریس دوره کارشناسی را در کارنامه خود دارند، نسبت به راه اندازی و پذیرش در سه گرایش دیگر هم جای امیدواری وجود دارد.

وی ادامه داد: درمورد سایر دانشگاه‌ها اطلاع دقیقی ندارم که کدام یک آمادگی پذیرش دانشجو دارند. در حال حاضر به غیر از دانشگاه گلستان هیچ دانشگاه دولتی دیگری مقطع کارشناسی رشته روابط عمومی را ندارد. بنابراین، بدون تجربه دوره کارشناسی راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد دشوار به نظر می رسد.

افخمی در پایان خاطر نشان کرد: به کسانی که قصد دارند این رشته را انتخاب کنند توصیه می‌کنم که حتما کتابچه برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد رشته روابط عمومی را که از سایت وزارت علوم قابل دسترس است ملاحظه کنند و برای انتخاب رشته علاقه و انگیزه خودشان را در نظر بگیرند.

گروه آموزشی روابط عمومی یکی از سه گروه آموزشی دانشکده علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی است که در کنار گروه های آموزشی روزنامه نگاری و ارتباطات اجتماعی قرار دارد. همچنین تدریس رشته های علوم ارتباطات، روزنامه نگاری و مدیریت رسانه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای علوم ارتباطات نزدیک به سه دهه در این مرکز دانشگاهی پیشینه دارد.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://cmmagazine.ir/?p=6137
  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه