18
معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

روابط‌عمومی‌ها نباید جایگزین نقش رسانه باشند

  • کد خبر : 5298
  • 27 اردیبهشت 1401 - 18:18
روابط‌عمومی‌ها نباید جایگزین نقش رسانه باشند
معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین بزرگداشت روز جهانی ارتباطات و روابط‌عمومی گفت: روابط‌عمومی‌ها نباید جایگزین نقش رسانه باشند.

به گزارش ما آنلاین، فرشاد مهدی‌پور روز دوشنبه در آیین بزرگداشت روز جهانی ارتباطات و روابط‌عمومی که در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد، اظهار کرد: در دنیا شاهد تحولات مهمی هستیم که فقط ناشی از تحولات رسانه‌ای، ارتباطاتی و نسل های گذشته نبوده و امروز درباره کهکشانی صحبت می‌کنیم که حدود آن برای ما مشخص نیست.

وی با بیان اینکه رسانه ها امروز فقط به عنوان مرجع تولید محتوا نقش ندارند، افزود: رسانه‌ها در واقع پلتفرم‌ها، شبکه‌ها و ساختارهایی هستند که توان کنترل افکار عمومی دارند. اگر فردی توییتر را خریداری می‌کند، توییتر را به عنوان یک پلتفرم می‌خرد که آینده محتوا و افکار عمومی را در اختیار دارد.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با طرح این سوال که چرا (ایلان ماسک خریدار توییتر) ۱۵ باشگاه‌های ورزشی بزرگ را خریداری نکرد، خاطرنشان کرد: او می‌داند آینده جهان از آن ارتباطات جدید است و این ارتباطات فقط رسانه‌هایی نیستند که ما از آنها تصور داریم و در آکادمی به آن می‌پردازیم.

مهدی پور به یکی از اشکالات موجود در نظام حکمرانی ارتباطی اشاره کرد و گفت: دیدگاه‌های پارسونزی و نگاه های تفکیک گرا بر این حوزه غلبه کرده است، در حالی که ارتباطات شامل همه بخش‌های گوناگون جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان ارتباطات را بخش‌بندی یا از همه حوزه‍‍‌ها حذف کرد، ادامه داد: در کشور دهها بلکه صدها واحد روابط‌عمومی در دیوان‌سالاری دولتی داریم؛ اما چرا با چالش اقناع افکار عمومی مواجه هستیم، باید به صورت بندی دقیق مسأله فکر کنیم. آینده کشور متکی به حوزه ارتباطات است، می توانید شکست بخورید اما پیروزی یا برعکس آن را نشان دهید.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: هر ساله نزدیک به هزار و ۴۰۰ نفر در رشته علوم ارتباطات از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند که بیشترین آنها به مقطع دکتری اختصاص دارد. آمار میانه این دانش آموختگان در مقطع کارشناسی ارشد و بخش کوچک آن به مقطع کارشناسی این رشته اختصاص دارد.

مهدی پور ادامه داد: علت این آمار هر چه که هست ما کنشگران کارشناس علوم ارتباطات کمتر داریم و تمایل به حوزه‌های ارشد مدیریتی بیشتر هستند.

وی درباره تفاوت مفهوم ارتباطات و روابط عمومی تاکید کرد: روابط‌عمومی نباید جایگزین نقش رسانه باشد و متکفل نیمه پر لیوان و موظف به پاسخگویی به افکار عمومی در برابر ابهامات است.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر روابط‌عمومی معادل کادر رسانه‌ای شده است، اظهار داشت: روابط‍‌عمومی و رسانه داری ۲ محتوای جدا از هم هستند. آینده جمهوری اسلامی ایران و فرهنگی کشور وابسته به آینده ارتباطات بوده و این آینده نیازمند فکر است.

مهدی پور ادامه داد: در ۲۰ سال گذشته تلفن همراه نداشتیم اما در حال حاضر متاورس پیش رو ما متولد شده است و مرزهای جغرافیایی را در می‌نوردد، ما باید حکمرانی و تنظیم‌گری رسانه ای کشور را تغییر دهیم.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://cmmagazine.ir/?p=5298

    ثبت دیدگاه